مهر/ رئیس سازمان جهادکشاورزی هرمزگان با اشاره به برخورد کیفری با افراد خاطی و مسبب آتش سوزی توسط مجریان قانون، بر لزوم راهکارهای پیشگیرانه از آتش سوزی مراتع و جنگل تاکید کرد.

علی باقرزاده همایی، رئیس سازمان جهادکشاورزی هرمزگان با اشاره به آتش سوزی‌های به وقوع پیوسته در برخی مراتع اظهار کرد: بررسی، شناسایی تدابیر و راهکارها در خصوص پیشگیری از آتش سوزی مراتع ضروری است.
وی افزود: با توجه به وضعیت مطلوب نزولات جوی سال گذشته و چندماهه اخیر در سال جاری و افزایش سطح پوشش گیاهی مراتع، احتمال بروز آتش سوزی‌های عمدی و غیر عمدی در مراتع و جنگل‌های طبیعی افزایش یافته است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی هرمزگان ادامه داد: در صورت احتمال بروز آتش سوزی عمدی و غیر عمدی در مراتع و جنگل‌ها تأثیرات قابل توجهی بر ساختمان و ترکیبات خاک، موجودات زنده، چرخه آب و پوشش گیاهی جنگل‌ها و مراتع خواهد داشت.
باقرزاده با اشاره به دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامه اعلام داشت: در جهت مراقبت و صیانت قانونمند از حقوق عمومی جهت پیشگیری از مخاطرات اقداماتی توسط این سازمان در حال انجام است.
وی در خصوص این اقدامات ابراز داشت: آموزش، فرهنگسازی و توانمندسازی ساکنین بومی و محلی به منظور پیشگیری از آتش سوزی‌های احتمالی در جنگل‌ها و مراتع، استفاده از ظرفیت‌های طبیعت یاران، نیروهای بسیج، سازمان‌های مردم نهاد و غیره، شناسایی نواحی پرخطر در سطح استان با توجه به تجارت و داده‌های سنوات گذشته و تمرکز ویژه بر روی این نواحی از طریق استقرار اکیپ‌های سیار در این مناطق و تجهیز به وسایل و ادوات سبک اطفا حریق از جمله کپسول‌های آتش نشانی، آتش کوب و …، تست دوره‌ای تجهیزات و امکانات اطفا حریق به منظور رفع نقص احتمالی از جمله اقدامات پیشگیری آتش سوزی مراتع و جنگل‌ها است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان همچنین اختصاص شماره سامانه شکایت و گزارش‌های مردمی به دهیاری‌ها وشوراهای روستاها و اطلاع رسانی عمومی با نصب تابلو و بنر به منظور اعلام هماهنگی در خصوص شماره مربوطه، استفاده از ظرفیت صداوسیمای استان و تهیه بروشور و تابلوهای هشداردهنده حاوی قوانین و مقررات مربوط به برخورد کیفری با افراد خاطی و مسبب آتش سوزی را از دیگر اقدامات پیشگیری آتش سوزی مراتع و جنگل‌ها اعلام داشت.
باقرزاده با بیان اینکه سالانه سطح وسیعی از اراضی ملی بر اثر آتش‌سوزی از بین می‌رود و طبق نتایج بررسی‌ها، سهل‌انگاری افراد از مهمترین علت‌های این حادثه است که آموزش، نقش بسیار مهمی در کاهش آتش‌سوزی مراتع و خسارت‌های ناشی از آن دارد، خاطرنشان ساخت: آموزش و ترویج فرهنگ منابع طبیعی و پیشگیری از تخریب و آتش‌سوزی مراتع، نقش مهمی در حفاظت، احیا، توسعه و بهره‌برداری از منابع طبیعی دارد.
به گفته وی، مراتع با توجه به افزایش پوشش گیاهی و آغاز فصل گرما، مستعد آتش‌سوزی بوده و کوچک‌ترین سهل‌انگاری در این شرایط، اراضی ملی را طعمه حریق می‌کند.
رئیس سازمان جهادکشاورزی هرمزگان همچنین ادامه داد: همه باید آمادگی کامل برای شرایط بحرانی و نجات طبیعت را داشته باشیم.
باقرزاده با اشاره به نقش مؤثر سمن‌ها (سازمان‌های مردم‌نهاد) گفت: با بحران‌های مختلف از جمله افزایش آتش‌سوزی در فصل تابستان روبه‌رو بوده و از این رو استفاده از ظرفیت سمن‌ها به منظور تحقق اهداف آموزشی و ترویجی در ضروری است.
وی خاطرنشان کرد: سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند با آموزش، فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی بیشتر و دقیق‌تر در سطوح مختلف بین جوامع محلی و دیگر افراد جامعه به عنوان پرچمداران حفاظت از انفال، عمل کنند.



همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان هرمزگان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر هرمزگان در تلگرام:
https://t.me/joinchat/AAAAAEMf_BpioJfkQL_L2A
آخرین خبر هرمزگان در اینستاگرام :
https://instagram.com/hormozgan.today