فارس/ رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تربت حیدریه و زاوه از دستگیری و ضبط ابزارآلات حفاران غیرمجاز در یکی از محوطه‌های تاریخی شهرستان خبر داد.

علی محمدی، رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تربت حیدریه و زاوه اظهار کرد: نیروهای یگان حفاطت میراث فرهنگی در اقدامی غافلگیرانه با همکاری و تلاش بی شائبه نیروهای اطلاعاتی و انتظامی شهرستان، چهار تن از حفاران و تخریب کنندگان آثار تاریخی را در حال حفاری و شبانه دستگیر کردند.
وی گفت: متهمان برای سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی شدند و قطعا دستگاه قضایی اشد مجازات را در خصوص آنها اعمال می‌کند.
رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تربت حیدریه و زاوه افزود: خوشبختانه با فعال شدن انجمن‌های میراث فرهنگی توجه به لزوم حفظ میراث فرهنگی موجب شده تا شهروندان خود را برای صیانت و برخورد با تخریب گران میراث فرهنگی شریک و دخیل بدانند.
محمدی گزارش‌های مردمی انجام شده را حاکی از حساس شدن بیش از حد مردم در چند سال اخیر نسبت به داشته‌های فرهنگی و تاریخی خود دانست و ادامه داد:‌ آن‌ها بر این باور هستند که تاریخ و هویت، بخش مهمی از داشته‌های ملی آنهاست که برای حفظ و حراست از آن باید در کنار ادارات دولتی حضور پررنگ داشته باشند.
وی تصریح کرد: بر اساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی هر گونه حفاری و کاوش به قصد بدست‌آوردن اموال تاریخی – فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از شش ماه تا سه سال و ضبط‌ اشیاء مکشوفه به نفع سازمان میراث فرهنگی کشور و آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می‌شود و چنانچه حفاری در اماکن و محوطه‌های تاریخی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، یا در بقاع متبرکه و اماکن مذهبی صورت گیرد علاوه بر ضبط اشیاء مکشوفه و آلات و ادوات‌حفاری مرتکب به حداکثر مجازات مقرر محکوم می‌شود.
رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تربت حیدریه و زاوه اضافه کرد: تلاش ما در اداره میراث فرهنگی، سرعت عمل در برخورد با این خاطیان است و خوشبختانه دستگاه قضایی و نیروی اطلاعاتی و انتظامی نیز مشارکت و مساعدت بسیار خوبی داشته اند.
محمدی از کلیه شهروندان درخواست کرد تا در صورت مشاهده هرگونه اقدام مشکوک در اطراف و نزدیکی بناها و محوطه‌های تاریخی موارد را سریعا به تلفن ۵۲۲۲۲۵۳۰ گزارش کنند.
گفتنی است؛ شهرستان‌های تربت حیدریه و زاوه دارای ۴۰۰ اثر تاریخی و گردشگری شناسایی شده هستند که تعداد ۷۵ اثر تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.همراهان عزیز، آخرین خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید