فارس/ رئیس کل دادگستری استان ایلام، گفت: در سه ماهه اول سال جاری استفاده از مجازات جایگزین حبس نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۱۸۱ درصد رشد داشته است.

علی دهقانی رئیس کل دادگستری استان در جلسه ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت زندان‌های استان به صدور قرار تأمین مناسب و اعمال سیاست‌های مجازات جایگزین حبس به منظور پیشگیری از مجازات حبس اشاره ای کرد و گفت: با پیگیری‌های مستمر و تلاش جهادی مراجع قضایی در سال گذشته آمار استفاده از مجازات جایگزین حبس ۱۲۹ درصد نسبت به سال ۹۷ افزایش داشته است.
وی افزود: همچنین در سه ماهه اول سال جاری استفاده از مجازات جایگزین حبس نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۱۸۱ درصد رشد داشته است.
رئیس کل دادگستری استان ادامه داد: استفاده محاکم قضایی از تأسیسات حقوقی، رسیدگی خارج از نوبت به مواردی چون جزای نقدی بدل از حبس، عدم ارجاع متهمین فاقد پیشینه کیفری به زندان و اعمال مجازات جایگزین حبس برای متهمین زن و افراد زیر ۱۸ سال، در کاهش جمعیت کیفری بسیار موثر است و باید در دستور کار قرار گیرد.
وی افزود: در استفاده از تأسیسات قضایی چون آزادی مشروط، الزاماً نظر رئیس زندان در خصوص نحوه رفتار زندانی، حسن خلق و رعایت قوانین زندان، اخذ شود.

فراهم شدن مقدمات دادرسی الکترونیک

رئیس کل دادگستری استان ایلام، ضمن تاکید بر برگزاری دوره‌های آموزشی مورد نیاز برای قضات در راستای اجرای هر چه بیش‌تر مجازات‌های جایگزین حبس، بیان داشت: مقدمات دادرسی الکترونیک با هدف کاهش هزینه‌ها در اعزام و بدرقه زندانیان، ارتقا ضریب امنیتی و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، فراهم شده است.
دهقانی در پایان ضمن تقدیر از اقداماتی که در راستای کاهش جمعیت کیفری صورت گرفته است، بر اجرای کامل دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری تاکید داشت.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان ایلام را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر ایلام در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEJoYw5sb596nU7kpg
آخرین خبر ایلام در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/ilamkhabar_today