ایرنا/ معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان البرز اعلام کرد: در جریان بازرسی ها و پایش های سه ماهه نخست امسال از مراکز عرضه، بسته بندی، کشتارگاه‌ها، رستوران‌ها، کبابی ها و قصابی‌های استان، ۴۴ هزار و ۴۸۹ کیلوگرم انواع فرآورده های خام دامی غیربهداشتی جمع آوری و معدوم شد.

دکتر علیرضا جمالی معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان البرز گفت: در این مدت بر کشتار ۳۴ هزار و ۷۵۳ راس دام سبک و سنگین شامل گوسفند و بره، بز و بزغاله، گاو و گوساله و همچنین شترمرغ نظارت بهداشتی انجام شد.
در جریان این بازدیدها تعدادی لاشه به وزن ۱۲ هزار و ۳۲۷ کیلوگرم ضبط شد.
وی اظهار داشت: کارشناسان این اداره کل در سه ماهه اول سال جاری ۱۳ هزار و ۸۰۶ بازدید از مراکز تولید، توزیع،‌نگهداری و عرضه فراورده های خام دامی انجام دادند که در ۳۲۱ مورد با موارد غیربهداشتی برخورد کردند.
جمالی گفت: کارشناسان این اداره کل برای ۷۹ مورد از این واحدها پرونده در مراجع قضایی تشکیل دادند که ۲۱ مورد به پلمب منجر شد.
وی همچنین به نظارت بهداشتی بر کشتارگاه های طیور استان اشاره کرد و افزود: در این مدت پنج میلیون و ۸۸۶ هزار و ۹۹ قطعه طیور کشتار شد که از این تعداد ۱۳ هزار و ۶۰۶ قطعه لاشه ضبط شد.
واکسیناسیون ۴۰۴ هزار راس دام بر علیه تب برفکی
معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان البرز در ادامه به فعالیت های مبارزه ای با بیماری های دامی اشاره کرد و گفت: در این مدت ۴۰۴ هزار و ۱۴۶ راس دام سبک و سنگین بر علیه بیماری تب برفکی واکسینه شدند.
وی افزود:‌همچنین طی این مدت بدن ۱۶۱ هزار و ۳۹ راس دام سبک و سنگین و ۸۷۲ هزار و ۸۸۸ مترمربع جایگاه دام بر علیه بیماری ها سمپاشی شد.
در این مدت ۳۰۱ هزار و ۹۹۸ راس گوسفند و بز بر علیه بیماری آبله مایه کوبی و ۶۲ هزار و ۳۹ راس دام سبک بر علیه بیماری ppr و ۱۷ هزار و ۹۱۶ راس دام سبک علیه بیماری لمپی اسکین واکسینه شدند.
استان البرز یک هزارو۱۸۰ واحد پرورش گوساله با ظرفیت ۳۲ هزار راس، ۶۶۲ واحد پرورش گوسفند و بز با ظرفیت ۳۵۳ هزار راس دارد.
همچنین در این استان ۵۹ واحد پرورش و نگهداری اسب با ظرفیت ۲ هزارو ۵۶۸ راس ، ۲ واحد پرورش گاومیش با ظرفیت ۳۴ راس، ۲۳ واحد پرورش شتر با ظرفیت ۶۱۵ راس داشتی و ۳۸۰ راس پرواری مشغول فعالیت هستند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان البرز را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر البرز در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAD7vghTCfgcu5kChmg
آخرین خبر البرز در اینستاگرام :
https://instagram.com/alborztoday