باشگاه خبرنگاران/ هوبره از جمله پرنده‌های مهاجر کمیاب است که به دلیل قاچاق و شکار غیر مجاز در خطر انقراض قرار گرفته است.

«هوبره» پرنده‌ای زیبا و دیر آشنا با کویر‌ها و بیابان‌های ایران است. این پرنده بسیار آرام و بی‌سرو صدا در گویش‌های محلی کویر مرکزی ایران با نام آهوبره هم شناخته می‌شود.
علاقه وصف‌ناپذیر اعراب برای زنده‌گیری و در نهایت استفاده از این پرنده در تفریحاتشان آن‌قدر بالاست که هرسال پول هنگفتی را برای خرید هوبره هزینه می‌کنند، پرنده‌ها بعد از شکار در دشت‌های ایران به استان‌های ساحل‌نشین جنوبی منتقل و در نهایت به کشور‌های عرب‌نشین جنوب خلیج فارس منتقل می‌شوند.
زیبایی هوبره و گران‌قیمت بودن این پرنده به‌ویژه در کشور‌های عربی و ناآگاهی و همکاری افراد بومی با شکارچیان و قاچاقچیان این گونه منحصربه‌فرد باعث شده نسل این پرنده در معرض خطر انقراض قرار گیرد.
حسن اکبری، مدیرکل محیط زیست خراسان‌جنوبی با بیان اینکه خراسان‌جنوبی بالاترین نرخ قاچاق پرنده «هوبره» را دارد و بیشترین تله‌گذاری کشور را در شهرستان زیرکوه داریم، بیان داشت: شکارچیان به‌دلیل نحوه جای‌گذاری تله در زمین باعث می‌شوند بوته‌های منابع‌طبیعی و درختچه‌های موجود در عرصه‌ها آسیب ببیند و زمینه تشکیل گرد و غبار را ایجاد می‌کند.
مدیرکل محیط زیست خراسان‌جنوبی با اعلام اینکه متأسفانه شاهد قاچاق گونه‌های کمیاب، چون «هوبره» در خراسان‌جنوبی هستیم، مطرح کرد: خراسان‌جنوبی یکی از مناطق مستعد در حوزه قاچاق «هوبره» به شمار می‌رود که همکاری برخی از مردم محلی با قاچاقچیان از عوامل استمرار قاچاق این پرنده زیبا در استان است.
مدیرکل محیط زیست خراسان‌جنوبی در خصوص جریمه‌ای که برای شکارچیان و سودجویان این معامله قاچاق تعیین‌شده اعلام کرد: جریمه شکار هر قطعه پرنده هوبره ۳۰ میلیون تومان است.
اکبری با اشاره به حفاظت ۷۰ محیط‌بان از مساحت ۱۵ میلیون هکتاری خراسان‌جنوبی، مطرح کرد: وجود ۷۰ محیط‌بان با توجه به وسعت و عرصه‌های وسیع استان بسیار کم است و نیازمند ۱۳۰ محیط‌بان دیگر هستیم.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان جنوبی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان جنوبی در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKMM7H6Qgk9-pkB6w
آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today