ایرنا/ معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: خوزستان هفتمین هفته خود را در وضعیت قرمز کرونا سپری می‌کند و در حال حاضر استان خوزستان جزو مناطق خیلی پرخطر کرونا به شمار می‌رود.

سیدمحمد علوی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار داشت: هر چند در ۲ تا سه روز اخیر کاهش موقت موارد بیماری کرونا در خوزستان را شاهد بوده‌ایم اما این کاهش‌ موقتی نمی‌تواند نگرانی را برطرف سازد.
وی با اشاره با دلایل طولانی شدن پیک بیماری کرونا در استان خوزستان افزود: دلیل اصلی این اتفاق را به طور قطعی و مشخص نمی‌دانیم اما برخی دلایل وجود دارند که قابل تامل هستند به عنوان مثال بنا بر برخی گزارش‌ها ویروس کرونا تغییر رفتار داده و قدرت تخریبی آن افزایش یافته بنابراین هر چه تخریب بافتی بیشتر باشد بیماری نیز طولانی‌تر می‌شود.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز توضیح داد: نکته دیگر درباره طولانی شدن پیک یک بیماری می‌تواند به ژنتیک نیز مرتبط باشد، بنا بر برخی مقالات گروه‌های خاصی استعداد بیشتری برای ابتلا به بیماری دارند.
وی سبک زندگی را از دیگر عوامل موثر در پیک بیماری دانست و گفت: در استان خوزستان علایق خانوادگی بیشتر، مسایل بومی ، فرهنگی، اجتماعی و تنیدگی روابط بیشتر است که همین امر در انتقال بیشتر بیماری تاثیر گذار است.
علوی اضافه کرد: گرما نیز می‌تواند در گسترش شیوع کرونا تاثیرگذار باشد چراکه گرما موجب سوق دادن زندگی مردم به سمت فضاهای سرپوشیده شده است، در این فضاها کولرها شانس انتقال عفونت را بیشتر می‌کنند.
وی معتقد است: یکی از نکات بسیار مهم از نظر من‌ این است که مردم خوزستان سال‌های متمادی در معرض ریزگردها و باران‌های پاییزی که مشکلات تنفسی با خود به همراه داشت، بوده‌اند لذا خیلی از مردم خوزستان آسم و تنگی‌نفس دارند برای همین ویروس جایی که تخریب بافتی دارد را مکان مناسب‌تری می‌داند.

رابطه آسم‌ و پیک کرونا در خوزستان
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: بنا بر آمار و اطلاعات موارد آسم در خوزستان بیش از ۲ برابر متوسط کشوری است بنابراین آزردگی در بسیاری از خوزستانی‌ها وجود دارد و شاید همین عامل علت بیشتر شدن شدت بیماری برای افراد شده است.
وی با اشاره به دلایل بالا بودن میزان مرگ و میر در استان و اینکه یک سوم مبتلایان کشور متعلق به خوزستان است اظهار کرد: اینکه اعلام می‌شود یک سوم مبتلایان یا مرگ و میر متعلق به خوزستان است خیلی آمار قابل اتکا و دقیقی نیست اما موارد بیماری و به تبع آن مرگ و میر در خوزستان نیز بالا است.
علوی علت مرگ ناشی از کرونارا بیماری‌های زمینه‌ای عنوان کرد و گفت: اگر بخواهیم وضع استان را در بیماری‌های زمینه‌ای بررسی کنیم باید نخست ببینیم وضعیت تغذیه در استان چگونه است، یکی از علل مهم ایجاد بیماری‌های قلبی و عروقی تاثیر تغذیه است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خوزستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خوزستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEK8vo4vXBkjfYhOqg
آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today