باشگاه خبرنگاران/ مدیرگروه سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به وضعیت قرمز استان به لحاظ شیوع کرونا، گفت: 80 درصد مبتلایان مربوط به شرکت در مراسمات عروسی، عزا و میهمانی هستند.

امیر کرمی، مدیرگروه سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به تاثیر رفتار مردم در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: متاسفانه طی دوسه هفته اخیر استان کرمانشاه به لحاظ شیوع ویروس کرونا در وضعیت قرمز قرمز قرار گرفته و تعداد مبتلایان، بستری‌ها و فوتی‌ها در وضعیت نگران کننده‌ای قرار دارد.
او آخرین آمار فوتی‌های کرونایی استان تا دیروز را ۳۳۲ مورد اعلام کرد و گفت: ۱۱۲ مورد از این فوتی‌ها فقط طی ۲ هفته اخیر بوده به طوریکه میانگین فوتی‌ها در ۲ هفته گذشته نسبت به اسفندماه‌ماه ۱۲ برابر شده و این به معنای عمق فاجعه است.
مدیرگروه سلامت محیط دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه علت اصلی این فاجعه را در رعایت نکردن مردم به پروتکل‌های بهداشتی دانست و گفت: عموم مردم با ساده‌انگاری و بی‌خیالی و با تصور اشتباه اینکه بیماری رفته و یا ضعیف شده است بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله فیزیکی، استفاده از ماسک در اماکن عمومی حاضر و زمینه انتقال را تشدید می‌کنند.
کرمی ادامه داد: ویروس ضعیف و کم نشده بلکه به شدت کشنده شده و علت ۸۰ درصد مبتلایان مربوط به شرکت در مراسمات عروسی، عزا و میهمانی است و همین امر علت اصلی گسترش بیماری در استان نیز بوده چرا که رعایت پروتکل بهداشتی، رعایت فاصله فیزیکی در اینگونه مجالس اصلا معنا ندارد و به سرعت سبب چرخه انتقال ویروس می‌شود.
او افزود: بر همین اساس از سوی ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا اختیاراتی به استانداران استان‌ها قرمز داده شد تا تصمیماتی محلی برای کنترل این ویروس اتخاذ کنند.
کرمی با اشاره به تعطیلی تالار‌های پذیرایی در استان، گفت: صاحبان مجالس کارت دعوت را برای مرگ اقوام و مریض ارسال می‌کنند، میهمانان در صورت مریض شدن و گرفتار شدن به کرونا حق دارند از صاحبان مجلس شکایت کنند.
او ادامه داد: متاسفانه تعدادی از تالار‌های پذیرایی برخلاف مصوبه ستاد استانی مقابله با شیوع ویروس کرونا، اقدام به بازگشایی غیرمجاز تالار‌های پذیرایی خود کرده حتی در موارد با شکستن پلمب، مراسماتی را برگزار کرده‌اند.
این مسئول افزود: حکم از دادستانی داریم که با شکستن پلمب تالارها، صاحبان آن طی پیگیر قانونی قرار می‌گیرند که سه تا ۶ ماه زندانی دارد.
او گفت: از مردم می‌خواهیم به هیچ وجه در مراسمات عزا و عروسی شرکت نکنند، محل برگزاری مراسمات را از طریق شماره تماس ۲۵۲۵ اطلاع رسانی کنند تا در اسرع وقت رسیدگی کنیم.
او گفت: تنها راه برون رفت از بحران موجود استفاده از ماسک است و با استفاده از ماسک جان خود و خانواده را نجات دهیم، طبق بازدید‌های میدانی تقریبا ۸۰ درصد هم‌استانی‌ها از ماسک استفاده می‌کنند کافی نیست باید به پوشش ۱۰۰ درصد برسیم.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمانشاه را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کرمانشاه در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEEFg3sRsDfJ20ludA
آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/kermanshah.today