شبستان/ بی توجهی مردم به رعایت پروتکل های بهداشتی و حضور درپارک ها، مراسم عروسی و عزا باعث شده استان ایلام در وضعیت قرمز گیرد و بر همین اساس محدودیت های کرونایی در استان بیشتر شده است.

طی هفته‌های اخیر افزایش شیوع کرونا در استان ۶۰۰ هزار نفری باعث شده این استان در کشور در وضعیت قرمز قرار گیرد، برگزاری مراسم عروسی و عزا، عدم استفاده از ماسک، عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و عادی انگاری کرونا سبب شد تا استان به چنین وضعیتی برسد.
طبق آمارهای رسمی تاکنون بیش از ۳ هزار و ۸۰۰ نفر افراد مبتلا به کرونا در استان ثبت شده و ۱۱۳ نفر نیز به دلیل بیماری کرونا در استان فوت شده است.
متاسفانه در استان ایلام فراموشی دستورالعمل‌های بهداشتی در همه بخش های استان، آتش کرونا را دوباره شعله‌ور کرده و ضرورت دارد که مردم رعایت الزامات فاصله‌گذاری اجتماعی را دوباره از سر گیرند.
تعداد افراد مبتلا به کرونا در شهرستان دهلران که در این روزهای تابستانی، گرمای ۵۰ درجه را تجریه می کنند، به ۴۴۱ نفر رسیده و بعد از شهرستان ایلام با یک هزار و ۶۷۴ نفر در مقام دوم استان در بحث افراد مبتلا قرار گرفته است.
جمیل صادقی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام اظهار کرد: در حال حاضر سومین دوره غربالگری در استان در زمان شیوع بیماری کرونا توسط دانشگاه در حال انجام است که دور سوم مخصوص افراد پرخطر است.
جمیل صادقی فر بیان کرد: بیش از ۲۹ هزار نفر از افراد پرخطر با اولویت بیماران دیابتی، فشار خونی، سرطانی و.... توسط همکاران ما در سراسر استان غربالگری آنان انجام شده و در سامانه سیب ثبت شده اند.
وی تصریح کرد: بیش از ۸۰ درصد متوفیان در استان از همین گروه های پرخطر هستند، بیماران پرخطر در بسیاری از مواقع به خوبی اصول بهداشتی را رعایت کرده‌اند اما سایر اعضای خانواده به دلیل بی احتیاطی ویروس را به آنان منتقل کرده اند.
صادقی فر عنوان کرد: دیگر گروه‌های پرخطر مادران باردار هستند که در استان بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ نفر مادر باردار زندگی می کنند، که خوشبختانه خدمات را به خوبی دریافت کرده‌اند و جزو استان‌هایی بوده ایم که مراقبت ارزشمندی از این گروه پرخطر داشته‌ایم و خوشبختانه در این گروه تاکنون مرگ و میر نداشته‌ایم.
وی افزود: همچنین در ارتباط با حمل و نقل درون شهری و برون شهری مشکلاتی وجود دارد که در جلسات ستاد استانی مقابله با کرونا بر روی آن تاکید شده و ناوگان حمل حمل و نقل قطعاً باید رانندگان و مسافران از ماسک استفاده کنند و با ۵۰ درصد ظرفیت کار کنند.
معاون دانشگاه علوم پزشکی ایلام با اشاره به وضعیت ادارات استان نیز افزود: یکی از مناطق خطرناک شیوع کرونا ادارات هستند. ۲ موضوع از سه ماه پیش در دستور کار ادارات توسط ستاد ملی کرونا قرار گرفته که شامل این است که ادارات باید برای سلامت کارکنان خود برای تهیه ماسک و سایر اقلام بهداشتی هزینه کنند و در اختیار پرسنل قرار دهند.
وی ادامه داد: همچنین پروتکل‌های بهداشتی در مورد ادارات را به تمام ادارات سطح استان فرستاده‌ایم. نکته دیگر اینکه افراد مبتلا باید به مدت ۱۴ روز در محل کار حضور نداشته باشند و در صورت تست منفی بیماری به سر کار خود برگردند.
رئیس پلیس راه انتظامی استان ایلام از ایجاد محدودیت در ورودی آرامستان ها، مناطق تفریحی و گردشگری تا اطلاع ثانوی در سطح استان خبر داد.
رضا همتی زاده بیان کرد: در اجرای مصوبات بیست و هفتمین جلسه ستاد مدیریت مبارزه با ویروس کرونا در استان با توجه به اعلام وضعیت قرمز ،به منظور پیشگیری از اپیدمی ویروس کرونا و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، ورودی آرامستان های سراسر استان و مناطق تفریحی، تفرجگاه ها و اماکن متبرکه تا اطلاع ثانوی مسدود می شوند.
وی افزود: در راستای طرح فاصله گذاری اجتماعی و عدم تجمع افراد در مناطق ذکر شده ،پلیس راه استان با سایر دستگاه های امدادی در روزهای پایانی هفته از تردد غیر ضرور خودروها در کلیه محورهای مواصلاتی جلوگیری و نسبت به عودت خودروها اقدام خواهد کرد.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان ایلام را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر ایلام در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEJoYw5sb596nU7kpg
آخرین خبر ایلام در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/ilamkhabar_today