ایرنا/ مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری، صنایع دستی استان کرمان گفت: شیوع ویروس کرونا تاکنون ۳۴۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به بخش گردشگری این استان خسارت وارد کرده است.

فریدون فعالی مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری، صنایع دستی استان کرمان افزود: حدود پنج هزار نفر در حوزه گردشگری استان کرمان به دلیل مشکلات پیش آمده ناشی از بحران کرونا بیکار شده و نیروهای متخصص و آموزش دیده در صنعت هتلداری تعدیل شده اند.
وی تصریح کرد: میزان اشغال هتلهای استان کرمان در سه ماهه اول امسال از میانگین ۸۰ درصد در سه سال گذشته به ۷.۲ درصد رسیده و درصد اشغال یک ساله هتل های استان در سه سال گذشته متوسط ۳۵ درصد بوده که کمتر از ۶۰ درصد صرفه اقتصادی ندارد.
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری، صنایع دستی استان کرمان بیان کرد: در سال ۹۸ تعداد چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفر گردشگر داخلی وارد استان شدند، اما در فروردین امسال به دلیل کرونا هیچ ورودی نداشتیم و اردیبهشت ۶ هزار و ۶۵۶ نفر و خرداد پنج هزار و ۵۴۸ نفر بود که اغلب افرادی هستند که برای کار و تجارت به استان آمده اند.
وی ادامه داد: همچنین آمار ورودی گردشگران خارجی به استان در سال ۹۸ تعداد ۲۹ هزار و ۷۲۳ نفر بوده، اما در فروردین سال جاری صفر، اردیبهشت ۲۳ و خرداد ۳۰ نفر گردشگر خارجی به کرمان آمده و در مجموع سهم استان کرمان از گردشگران خارجی در شان استان نیست در حالی که طرفیت های استان کرمان خیلی بیشتر از استان های همجوار است.
فعالی تاکید کرد: فرصت از دست رفته در بخش گردشگری دیگر به دست نمی آید و سرمایه گذاری در این بخش با ریسک بیشتری نسبت به سایر بخشها است و برگشت به چرخه حیات در حوزه گردشگری طولانی تر و فرار از بار منفی حاصل از فعالیت تاسیسات و حضور در اماکن گردشگری با مقاومت جوامع همراه خواهد بود.
مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری، صنایع دستی استان کرمان گفت: پیشنهاد می کنیم بسته های حمایتی دولت از اسفند ۹۸ تا اردیبهشت سال جاری که برای واحدهای آسیب دیده از کرونا بود تا پایان سال تمدید شود و سهم سه درصد پرداخت شده بیمه بیکاری به ازای نیروی کار تعدیل شده به کارفرمایان حوزه گردشگری برگشت داده شود.
وی افزود: فعالان زیان دیده حوزه گردشگری و صنایع دستی استان خواستار پرداخت تسهیلات بلندمدت و کم بهره هستند و باید منابع اعتباری را به صورت ویژه در بخش گردشگری تعریف کنیم.
فعالی تصریح کرد: خواستار پرداخت تسهیلات بلندمدت و کم بهره به فعالان گردشگری و صنایع دستی هستیم و باید منابع اعتباری را به صورت ویژه در بخش گردشگری تعریف کنیم.
وی تاکید کرد: در حال حاضر محدودیتی برای حضور گردشگران در استان کرمان نگذاشته ایم اما مشکلاتی مانند ممانعت یک دهیار از ورود گردشگر به روستاها را داریم.
مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری، صنایع دستی بیان کرد: براثر شیوع کرونا حوزه صنایع بافندگی استان کرمان ۲۸ میلیارد و ۶۹۲ میلیون تومان خسارت دیده است و معضل انباشت محصول و کاهش چشمگیر خرید و فروش به ویژه در ایام نوروز، بازگشت نشدن سرمایه دربین تولیدکنندگان فرش مشاهده می شود.
فعالی تاکید کرد: ۷۰ هزار صنعتگر در استان کرمان فعالیت دارند، اما تنها ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار در سال ۹۸ صادرات چمدانی داشتیم که تکمیل نشدن زنجیره ارزش افزوده بزرگترین مشکل این حوزه است.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کرمان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEP3fmE1Qukhr6SzjQ
آخرین خبر کرمان در اینستاگرام :
Instagram.com/kerman_akhbar