جماران/ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: بیش از ۵۰۰۰ نفر در حوزه گردشگری استان کرمان بیکار شدند و نیروهای متخصص و آموزش دیده در صنعت هتلداری تعدیل شده اند.

فریدون فعالی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با اشاره به اینکه ۵۴۶ واحد گردشگری در استان کرمان داریم که ۴۰۴۸ نفر نیز در این بخش شاغل هستند، افزود: در مجموع ۸۵۹۸ شاغل مستقیم و ۲۵ هزار و ۷۹۴ نفر شاغل غیرمستقیم در بخش واحدهای اقامتی استان داریم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان بیان کرد: ۷۰ هزار نفر شاغل در بخش صنایع دستی، ۳۰۰ فروشگاه صنایع دستی، ۷۴ رشته فعال صنایع دستی و ۵۰ آموزشگاه در این بخش داریم و آثار ملی ثبت شده استان کرمان ۷۲۰ و آثار ثبت جهانی هفت مورد است.
فعالی در ادامه گفت: ورود گردشگران داخلی به استان کرمان در سال ۹۶ بیش از ۳ میلیون و ۳۲۰ هزار نفر، در ۹۷ میزان سه میلیون و در سال گذشته ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر بوده ضمن اینکه در سال جاری در فروردین هیچ ورودی نداشتیم، اردیبهشت ۶۵۶۵ نفر و خرداد ۵۵۴۸ نفر که آمار این دو ماه افرادی هستند که برای کار و بیزینس به استان آمده اند.
مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان بیان کرد: آمار ورودی گردشگران خارجی به استان در سال ۹۶ تعداد ۳۸۴۱۷ نفر، در ۹۷ تعداد ۲۸۴۵۷ نفر و ۲۹ هزار و ۷۲۳ نفر در سال ۹۸ بوده و امسال در فروردین صفر، اردیبهشت ۲۳ و خرداد ۳۰ نفر گردشگر خارجی به کرمان آمده و در مجموع سهم کم استان کرمان از گردشگران خارجی در شان استان نیست در حالی که داشته های استان کرمان خیلی بیشتر از استان های همجوار ماست.
وی اظهار کرد: سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی ۶.۸ درصد، در اشتغال داخلی ۷.۳ درصد و در صادرات کشور هشت درصد است.
فعالی گفت: درصد اشغال هتل های استان در سه ماهه اول امسال از میانگین ۸۰ درصد در سه سال گذشته به ۷.۲ درصد رسیده و درصد اشغال یک ساله هتل ها، در سه سال گذشته متوسط ۳۵ درصد است که کمتر از ۶۰ درصد صرفه اقتصادی ندارد.
وی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: ۳۴۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان خسارت وارد شده به بخش گردشگری استان کرمان ناشی از شیوع ویروس کرونا است.
فعالی اظهار کرد: بیش از ۵۰۰۰ نفر در حوزه گردشگری استان کرمان بیکار شدند و نیروهای متخصص و آموزش دیده در صنعت هتلداری تعدیل شده اند.
وی تصریح کرد: پیشنهاد این است بسته های حمایتی دولت از اسفند ۹۸ تا اردیبهشت امسال که برای واحدهای آسیب دیده از کرونا بود تا پایان سال تمدید شود و سه درصد پرداخت شده بیمه بیکاری به ازای نیروی کار تعدیل شده به کارفرمایان حوزه گردشگری برگشت داده شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با اشاره به اینکه خواستار پرداخت تسهیلات بلندمدت و کم بهره به فعالان گردشگری و صنایع دستی هستیم، افزود: باید منابع اعتباری را به صورت ویژه در بخش گردشگری تعریف کنیم.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کرمان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEP3fmE1Qukhr6SzjQ
آخرین خبر کرمان در اینستاگرام :
Instagram.com/kerman_akhbar