باشگاه خبرنگاران/ رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با هشدار نسبت به عواقب جدی نگرفتن پروتکل‌های بهداشتی گفت: روزانه ۱۸۰ کرونایی در بیمارستان‌های آذربایجان‌شرقی بستری می‌شوند.

محمد حسین صومی رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز افزود: برخی شاخص‌ها از جمله افزایش تعداد بستری‌ها نشان می‌دهد که در وضعیت اضطراری قرار داریم و روزانه حدود ۱۸۰ نفر در بیمارستان‌ها بستری و ۱۵۰ نفر ترخیص می‌شوند.
وی گفت: اگر ۲ هفته دست در دست هم دهیم و مسایل بهداشتی و دستورالعمل‌ها را رعایت کنیم، وضعیت بهتری در دو ماه آینده در انتظارمان است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز ادامه داد: اگر پروتکل‌های بهداشتی و فاصله استاندارد در اجتماعات را رعایت نکنیم، مرداد و شهریور ماه از نظر تعداد مبتلایان و بستری‌ها بدترین ماه‌های آذربایجان‌شرقی خواهند بود.
صومی تاکید کرد: مردم تا حد امکان از رفتن به پارک‌ها و حضور در اجتماعات خودداری و فاصله گذاری هوشمند را رعایت کنند.
وی با بیان اینکه با ارائه مواد ضدعفونی کننده و ماسک با قیمت مناسب به مردم موافق هستیم، گفت: وظیفه نظام اجرایی از جمله استانداری و اداره صنعت، معدن و تجارت، نظارت و ارایه این مواد با قیمت مناسب است.
صومی با تاکید بر ضرورت خودداری از برگزاری مراسم عزا و عروسی، اظهار کرد: این افراد می‌توانند هزینه مراسم شان را برای تامین لوازم حفاظت فردی از جمله ماسک برای خانواده‌ها و افراد بی بضاعت صرف کنند.
وی گفت: همچنان تاکید داریم تا دست‌ها به طور مرتب شسته و ضدعفونی شوند، اما این به معنی باز بودن شیر آب در طول این مدت نبوده و صرفه جویی در مصرف آب نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریزبا اشاره به وضعیت قرمز در ۱۲ شهرستان آذربایجان شرقی، اظهار کرد: این شهرستان‌ها شامل تبریز، مراغه، مرند، میانه، اهر، بناب، چاراویماق، سراب، هشترود، هریس، جلفا و هوراند بوده و نماز جمعه این هفته در این شهرستان‌ها با همکاری صمیمانه ائمه جمعه و نماینده، ولی فقیه در آذربایجان شرقی برگزار نمی‌شود.
صومی با اشاره به شناسایی روزانه ۵۰۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در آذربایجان شرقی، گفت: در حال حاضر ۸۰۱ نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد ۱۲۷ نفر به کمک دستگاه تهویه مکانیکی تنفس می‌کنند و بدحال هستند.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان شرقی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان شرقی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEKyqyHIYXfblD-xfQ
آخرین خبر آذربایجان شرقی در اینستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today