ایرنا/ رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا استان گیلان گفت: روستای عنبران این شهرستان سه هزار و ۴۱ نفر جمعیت دارد و ۷۰۰ خانوار آن گلیم‌باف هستند و آن را به دلیل این ظرفیت فرهنگی و هنری، برای معرفی به عنوان دهکده گلیم ایران، به وزارتخانه متبوع پیشنهاد کرده‌ایم.

پردل امیری نژاد، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا استان گیلان اظهار کرد: در یک سال گذشته ۲ میلیارد و ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات به ۱۲ هنرمند صنایع دستی آستارا پرداخت و ۱۰۰ پروانه تولید برای هنرمندان صنایع دستی صادر شده و نمایشگاه های صنایع دستی در سه نقطه این شهرستان دایر است.
وی ادامه داد: ۲۵۰ هنرمند صنایع دستی آستارا بیمه هستند و برندسازی گلیم عنبران، توسعه سازمان مردم ‌نهاد با هدف تولید کیفی و ایجاد بازار صنایع دستی در بازار قدیم میوه و تره بار در دستور کار اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا در مورد ثبت آثار ملی اظهار کرد: ۵۰ اثر تاریخی و طبیعی این شهرستان برای ثبت در فهرست آثار ملی به اداره کل متبوع اعلام شده بود و تاکنون ۶ اثر ثبت شده و آبشار لاتون جزو آنهاست.
امیری نژاد گفت: در حوزه گردشگری از سال ۹۶ تا پایان سال ۹۸، موافقت اصولی راه اندازی ۱۰ خانه بوم گردی، هتل و رستوران صادر شده و هتل دهکده گردشگری حیران با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت است.
او افزود: بخش خصوصی ۶۲۰ میلیارد ریال در دهکده گردشگری حیران سرمایه گذاری کرده و ۱۵ طرح بوم‌ گردی با ۱۰ تا ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی در روستاها در حال اجراست.
وی گفت: بیماری کرونا باعث تعطیلی گردشگاه ها و ۳۰۰ میلیارد ریال خسارت به حوزه گردشگری آستارا شد و برای جبران آن، به کارفرمایان واحدهای اقامتی و گردشگری از طریق سامانه کارا به ازای هر کارگر بیمه شده، ۱۶۰ میلیون ریال وام کم بهره پرداخت می‌شود.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان گیلان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر گیلان در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEGgat6mmiJXlKYnLQ
آخرین خبر گیلان در اینستاگرام :
https://instagram.com/gilan_today