صدا و سیما/ ۶ قلاده کفتار راه راه بایک توله کفتار در زیستگاه‌های شهرستان سوسنگرد مشاهده و ثبت شد.

شهریاری عسکری، مدیر روابط عمومی محیط زیست استان خوزستان گفت: یکی از محیط بانان این اداره کل در شهرستان دشت آزادگان حین گشت زنی تعداد قلاده و یک توله را مشاهده کرده که فلیم و عکس آن را به ثبت رسانده است.
عسکری افزود: کفتار راه راه گونه‌ای از خانواده کفتار‌ها است که در شمال و شرق آفریقا، قفقاز، آسیای میانه، غرب آسیا و جنوب آسیا زندگی می‌کند. کفتار راه‌راه تنها کفتاری است که در خارج از آفریقا هم زندگی می‌کند.
وی افزود: این حیوان با توجه به کاهش جمعیت جهانیش به کمتر از ده هزار کفتار بالغ، و کاهش جمعیت طعمه‌هایش در درجه حفاظتی در مرز تهدید قرار گرفته‌است. کفتار راه‌راه در وهله اول لاشه‌خوار است، اما برخی از آن‌ها به شکار نیز می‌پردازند. این حیوان تک همسر است و نر و ماده هر دو در پرورش توله‌ها مشارکت دارند.
کفتار راه‌راه حیوانی شب‌گرد است و فقط در تاریکی کامل خود را نمایان می‌کند و قبل از طلوع خورشید هم به پناهگاهش باز می‌گردد. این جانور هنگام مواجهه با حمله ممکن است خود را به مردن بزند و به همین جهت به ترسویی مشهور است. با این حال مشاهده شده که در مقابل درندگان بزرگ‌تر از خود همچون پلنگ بر سر طعمه و غذا درگیر شده و از خود دفاع کرده ‌است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خوزستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خوزستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEK8vo4vXBkjfYhOqg
آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today