ایرنا/ مسئول پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی گفت: بر اساس نقشه‌های پیشیابی هوا در شبانه روز آینده پدیده غالب در این استان به ویژه مناطق شمالی وزش باد است که موجب ایجاد توده ریزگرد و غبارآلودگی می‌شود.

رضا مرادی، مسئول پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی اظهار کرد: این شرایط به دلیل تداوم وزش بادهای شرقی و انتقال گرد و خاک از بیابان‌های نواحی مرکزی کشور رخ می‌دهد.
وی بیان کرد: عبور موج ناپایدارتر از میانی جو روز شنبه موجب می‌شود که بر میزان پوشش ابر در ساعات عصر افزوده شود و احتمال رگبارهای خفیف و پراکنده در برخی مناطق شمال استان مرکزی به‌ویژه ارتفاعات این نواحی وجود دارد.
مسئول پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی ادامه داد: کاهش دمای هوا در ۲۴ ساعت آینده تدوام دارد و پس از آن تا پایان هفته تغییرات محسوسی در دمای هوای نقاط مختلف این استان پیش‌بینی نشده است.
مرادی توصیه کرد: ادامه عملیات برداشت محصولات از جمله گندم، جو آبی و دیم در تمام مناطق استان باید با نظارت بر کنترل ریزش کمباین‌ها و حمل گندم به سیلوها صورت گیرد و تا پایان هفته از ایجاد هرگونه آتش در نزدیک مزارع، مراتع، جنگل‌ها و باغات خودداری شود.
وی عنوان کرد: کنترل کنه‌های نباتی در مزارع کشت بهاره و باغات با توجه به طغیان کنه، کاهش دور آب آبیاری در باغات به‌منظور جلوگیری از آسیب و خسارت آفات چوب‌خوار با توجه به گرم شدن هوا، مصرف کودهای ریزمغذی و تقویتی در محصولات بهاره به صورت محلول پاشی قبل از آبیاری و کنترل آفات و بیماری‌های درختان میوه با توجه به اطلاعیه‌های صادره پیش آگاهی شهرستان‌ها ضروری است.
مسئول پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی اضافه کرد: ساوه با بیشینه دمای ۳۷ و ۲ دهم درجه سانتیگراد بالای صفر گرمترین و شازند با کمینه دمای ۱۸ و ۲ دهم درجه سانتیگراد بالای صفر خنک‌ترین شهر استان مرکزی در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مرکزی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر استان مرکزی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEIBAERz9lL-KoaHAg
آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today