باشگاه خبرنگاران/ معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: هنوز داروهای رمدسیویر به بازار نیامده است و دارویی که در بازار به این اسم خرید و فروش می شود نه تنها غیرقانونی بلکه تقلبی هم است.

محسن ارزنلو، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اظهار کرد: این دارو هنوز وارد پروتکل درمانی ما نشده است و فقط مقدار کمی از داروی رمدسیویر در اختیار برخی مراکز دانشگاهی جهت انجام کار‌های تحقیقاتی قرار گرفته است.
وی یادآور شد: متاسفانه داروی رمدسیویر موجود، خارج از چرخه غذا و دارو و به صورت قاچاق با قیمت‌های گزاف در بازار سیاه خرید و فروش می‌شود و علاوه بر قاچاق بودن آن، تقلبی نیز هست، که توصیه می‌شود شهروندان از مصرف خودسرانه آن بشدت پرهیز کنند.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با اشاره به دارو‌های درمانی مورد تایید وزارت بهداشت بیان کرد: دارو‌هایی که در پروتکل درمانی بیماری کرونا (کووید ۱۹) به تایید رسیده‌اند به شکل سهمیه‌ای در اختیار مراکز درمانی قرار می‌گیرد و هیچ کمبودی از این لحاظ در استان نداریم و انتظار داریم همه همکاران پزشک از دارو‌های مورد تایید که در پروتکل درمانی آمده است برای مداوای بیماران استفاده کنند.
ارزنلو در خصوص اثر بخشی برخی مواد غذایی در درمان بیماری کرونا که بعضا در فضای مجازی دیده می‌شود، افزود: تاکنون هیچ دارو و غذایی که درمان این بیماری باشد، تا این لحظه، در سطح جهانی مورد تایید قرار نگرفته است، اما بعضی از مواد غذایی اثر بخشی موثر در ارتقای سطح ایمنی بدن دارند و شهروندان می‌توانند با رعایت اصول بهداشتی از این مواد غذایی نه با هدف درمانی و پیشگیری، بلکه جهت تقویت و ارتقای سیستم ایمنی بدن خود استفاده کنند.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اردبیل را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اردبیل در تلگرام :
http://telegram.me/joinchat/AAAAAEKMRiNB88Qz3ta3yA
آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today