برق نیوز/ مدیرکل هوشمندسازی و فناوری‌های نوین توانیر گفت: بررسی داده‌های حاصل از نقشه مصرف برق نشانگر آن است که هم اکنون ۲۷ استان در محدوده قرمز و زرد مصرف برق قرار دارند که این شرایط نشانگر مصرف بیش از پیش در اکثر مناطق کشور است. 

به گفته هادی مدقق، مدیرکل هوشمندسازی و فناوری‌های نوین توانیر هم اکنون استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، گلستان، مازندران، سمنان، یزد، فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، نواحی استان تهران، البرز، قزوین، مرکزی، همدان، کرمانشاه، زنجان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و کلانشهر مشهد در محدوده قرمز قرار دارند.
وی ادامه داد: همچنین استان‌های هرمزگان، اصفهان، لرستان، کردستان، گیلان و اردبیل، منطقه جنوب کرمان و کلانشهر‌های شیراز، اهواز و تهران در محدوده زرد مصرف قرار گرفته اند.
به گفته مدقق به دلیل آنکه بیشتر کولر‌های موجود درکشور از راندمان پایینی برخوردار هستند، باعث افزایش مصرف برق در کشور شده است.
وی با اشاره به این که روز گذشته رکورد همکاری مشترکان زده شد، خاطرنشان کرد: روز گذشته (۶ مرداد) مشترکان با همکاری خود باعث شدند تا ۵ هزار و ۵۸۱ مگاوات از پیک مصرف کم شود، اما با این وجود اوج مصرف دیروز به ۵۸ هزار و ۲۴۳ مگاوات رسید.
مدقق با تصریح براینکه به هیچ وجه نمی‌خواهیم هموطنان از رفاه خود کم کنند، گفت: حدود ۲۳ هزار مگاوات از مصرف برق کشور در تابستان به وسایل سرمایشی اختصاص دارد و با توجه به این که بیش از یک سوم از برق کشور در بخش خانگی مصرف می‌شود، در صورتی که هموطنان کولر‌های گازی خود را روی درجه ۲۴ تنظیم و از دور کولر‌های آبی استفاده کنند، می‌توانیم شاهد پایداری بیشتر شبکه برق باشیم.
مدیرکل هوشمندسازی و فناوری‌های نوین توانیر در عین حال از همه هموطنان خواست در صورتی که بیش از یک دستگاه کولر در منازل دارند، در ساعت‌های گرم روز بقیه را خاموش و تنها یک دستگاه را روشنن نگه دارند.
مدقق همچنین گفت: همه می‌توانیم علاوه بر رعایت نکات مذکور و موکول کردن استفاده از وسایل برقی پرمصرف به ساعت‌های ابتدایی روز یا انتهایی شب، در کاهش قبض برق خود و پایدار نگه داشتن شبکه برق موثر باشیم.