ایرنا/ رئیس نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: هم اکنون گونه‌های جانوری لاکپشت نوک عقابی و خروس کولی این استان در وضعیت بحرانی و لاکپشت سبز و بالابان در معرض انقراض قرار دارند.

خسرو درویشی، رئیس نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر  بیان کرد: 25 گونه جانوری استان بوشهر در لیست اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و محیط زیست قرار گرفته که به غیر از این چهار گونه سایر جانوران این لیست در فهرست معرض تهدید و آسیب هستند.
وی افزود: هر چند نمی‌توان جمعیت پرندگانی مانند بالابان و یا خزندگان دریایی از جمله لاکپشت‌ها را به طور دقیق مشخص کرد؛ اما آمار و مشاهدات جهانی نشان دهنده کاهش جمعیت و در معرض تخریب قرار گرفتن زیستگاه آنها است که این گونه‌های جانوری را در دسته در معرض انقراض قرار داده‌است.
درویشی اضافه کرد: عوامل زیادی در ارزیابی وضعیت بقای یک گونه تأثیر دارند و تنها به تعداد باقی‌مانده از آن گروه در سطح بستگی ندارد، بلکه به روند افزایش یا کاهش جمعیت آن گروه در زمان، سرعت تولید مثل‌های موفق و شرایط تکثیر آنها نیز وابسته است.
رئیس اداره حیات وحش بوشهر لاکپشت‌های نوک عقابی را از گونه‌های شاخصی دانسته که از اواخر اسفند تا تیر ماه برای تخم‌گذاری به جزایر نخیلو و ام‌الگرم و جزیره خارگو و نایبند بوشهر می‌آیند و از این رو استان بوشهر یکی از زیستگاه‌های مهم این گونه در معرض انقراض است.
وی درباره گونه خروس کولی و بالابان گفت: این پرندگان مهاجر در دهه گذشته دفعات محدودی در این استان مشاهده شده‌است که بالابان‌ها به میزان بیشتری از اواخر شهریور تا آذرماه در زیستگاه‌ها مشاهده می‌شود و از مقاصد افراد سودجو در فصل کوخه نشینی برای زنده گیری و قاچاق به کشورهای عربی است.
همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان بوشهر را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر بوشهر در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEHJKD2HnzcSyWPDmw
آخرین خبر بوشهر در اینستاگرام :
https://ihttps://instagram.com/bushehr_tooday