ایرنا/ پلمب ناگهانی یک مرکز درمانی تخصصی و فوق تخصصی خصوصی در شهر یزد از سوی شهرداری ناحیه تاریخی، موجب سرگردانی بیمارانی شد که یا در نوبت ویزیت بودند و یا در این مرکز، آزمایش و نمونه‌گیری‌های سرطان و کرونا انجام داده و منتظر نتیجه آن بودند.

مرکز درمانی خورشید که شامل پزشکان متخصص، فوق تخصص، آزمایشگاه و داروخانه بود صبح روز پنجشنبه گذشته از سوی شهرداری ناحیه تاریخی یزد پلمب شد و در پارچه‌ای که بر روی این ساختمان نصب شده علت پلمب آن "استفاده کاربری غیرمرتبط" اعلام شده است.
اکنون تعداد زیادی بیمار که منتظر اعلام نتایج نمونه‌گیری یا آزمایش خود بودند و هچنین بیماران کلیوی و دیالیزی و سرطانی دچار سرگردانی شدند و نمیدانند باید چه کنند!.
یکی از بیماران از مشکل قلبی خود گفت و مدعی شد امروز برای معاینه سه ماهه خود مراجعه کرده اما با درب بسته روبرو شده است.
شهروند دیگری که از بافق مراجعه کرده بود هم اظهار داشت: طی شش ماه گذشته در نوبت بودم و الان که دسترسی ندارم نمیدانم باید به کجا مراجعه کنم؛ متخصصان و فوق تخصصان این مرکز در هیچ مرکزی ویزیت نمی کنند.
شهروند دیگری هم که هفته گذشته برای نمونه‌برداری تیروئید مراجعه نموده بود گفت: تشخیص اولیه بیماری بنده، سرطان است که باید تکلیفم معلوم شود و شاید نیاز به عمل جراحی داشته باشم و اکنون به پزشک مربوطه خودم دسترسی ندارم.
یکی از بیماران دیالیزی هم که باید امروز در این مرکز درمانی دیالیز میشد از سرگردانی خود گفت و اینکه نمیداند باید به کجا مراجعه کند.

سرگردانی بیماران
مدیر مرکز درمانی تخصصی و فوق تخصصی خورشید گفت: برخلاف اظهارنظرهای انجام شده، هیچ اخطاری به ما داده نشده و فقط حکم کمیسیون ماده ۱۰۰ را به ما دادند و اعلام کردند که اگر اعتراضی دارید ۱۰ روز مهلت دارید که به دیوان عدالت اداری شکایت کنید؛ که ما هم شکایت کردیم. 
سعید سجودی اظهار داشت: پلمب شدن این مرکز موجب سرگردانی بیماران شده به طوریکه امروز ۶۰ بیمار پیوند کلیه‌ای و دیالیزی باید مراجعه کنند اما با درب بسته مواجه شدند.
وی با بیان اینکه نمونه های خون بیماران نیز در حال از بین رفتن است و به ما اجازه ندادند تا جمع آوری کنیم افزود: این کلینیک تخصصی و فوق تخصصی، روزانه ۸۰۰ بیمار را ویزیت میکند و در شرایطی که مردم به دلیل ترس از کرونا کمتر به بیمارستانها مراجعه میکنند این کلینیک میتوانست جوابگوی مردم و بیماران باشد.
وی با اشاره به اینکه پلمب در روز کاری انجام شده، تصریح کرد: مامورین شهرداری بدون حکم قضایی و بدون هماهنگی با دانشگاه علوم پزشکی، صرفا بر اساس رای کمیسیون و دستور شهردار، درمانگاه را پلمب کردند.
سجودی تاکید کرد: بیش از ۲۵ هزار نفر برای چند ماه آینده از این درمانگاه نوبت گرفته‌اند و امروز /شنبه/ نیز نزدیک به ۱۰۰ نفر بیمار از بافق، بهاباد، طبس، میبد، اردکان، ندوشن و دیگر شهرهای استان مراجعه می کنند که امکان اطلاع رسانی به آنها برای عدم مراجعه هم وجود ندارد.
به گفته وی پاره ای از خدمات این کلینیک در سطح استان منحصر بفرد است که بیماران در نقاط دیگر به آن دسترسی ندارند.

پلمب بر اساس رای کمیسیون ۱۰۰ بوده است
مدیر منطقه بافت تاریخی شهرداری یزد با تایید پلمب مرکز درمانی خورشید، این اقدام را کاملا قانونی و بر اساس رای کمیسیون ۱۰۰ اعلام کرد.  
سیدمحمود کشفی‌پور گفت: این ملک، کاربری و پروانه مسکونی دارد اما مالک آن بطور خودسرانه، آن را به مرکز پزشکی تبدیل کرده است.
به گفته وی تخلفات این ساختمان به کمیسیون ۱۰۰ گزارش شد و این کمیسیون هم رای به تبدیل این ساختمان به کاربری مسکونی داد.
وی اضافه کرد: این دستور به مالک ابلاغ شد ولی مالک اقدامی نکرد و باز هم مهلت دادیم و گفتیم تخلیه کنند ولی باز توجهی نکردند؛ در حالی که طی این مدت فرصت کافی برای عدم نمونه گیری و ازمایش برای جلوگیری از سرگردانی بیماران داشتند.
رییس سازمان نظام پزشکی یزد هم اعلام کرد: پزشکان، قانونا میتوانند در محل مسکونی خود مطب دایر کنند.
احمد حائریان با بیان اینکه خادمان سلامت برای ارائه خدمات به مردم باید احساس امنیت داشته باشند یادآور شد: با توجه به اینکه موضوع مورد اختلاف از طریق مراجع حقوقی در حال پیگیری است، شایسته بود مهلتی داده می‌شد تا نتیجه پیگیری حقوقی، مشخص و بر اساس آن اقدام شود.

 

 
 
  
  

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان یزد را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر یزد در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEGzGLxClrDga39YQQ
آخرین خبر یزد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today