تسنیم/ مدیر کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: تندبادی با سرعت 101 کیلومتر بر ساعت قصرقند را درنوردید.

محسن حیدری، مدیر کل هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: تندباد با سرعت 101 کیلومتر بر ساعت در قصرقند روی داده است که در برخی مناطق منجر به خیزش گردوخاک و کاهش موقتی دید افقی شده است.
وی در ادامه به وقوع تندباد با 126 کیلومتر بر ساعت در دلگان اشاره کرد و ادامه داد: وزش این تندباد در اثر انرژی بالای ابرهای جوششی و همرفت شدید هوا روی داده که بر اساس گزارش ها در برخی مناطق منجر به بروز خسارت نیز شده است.
مدیر کل هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه وقوع تندبادهای شدید موقت از ویژگی های سامانه های همرفتی است، افزود: این تندباد شدید در حالی روی داده که دلگان در شبانه روز گذشته با دمای 47 درجه سلسیوس گرمترین شهر استان نیز بوده است.
حیدری تصریح کرد: علاوه بر وزش این باد شدید، رگبار باران نیز دلگان را فرا گرفت به طوریکه از ایستگاه خودکار شهر گلمورتی 10 میلی متر باران گزارش شده است.
وی بیان کرد: در قصرقند نیز تندباد مشابهی با سرعت 101 کیلومتر بر ساعت روی داده است که در برخی مناطق منجر به خیزش گردوخاک و کاهش موقتی دید افقی شده است.
مدیر کل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: یکی از ویژگی های سامانه های همرفتی بارش های کم دامنه و نقطه ای در محدوده مکانی بسیار کوچک و بازه زمانی بسیار کوتاه است که گاهی همراه با تندباد موقتی روی می دهد و منجر به آبگرفتگی و جریان یافتن رودخانه های محلی و بروز خسارت می شود.
حیدری خاطرنشان کرد: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی همچنان تا اواخر دوشنبه شرایط برای رشد ابرهای جوششی و بارش های رگباری در نیمه جنوبی استان فراهم است.
وی اضافه کرد: بر اساس شاخص های همرفت باز هم احتمال بروز خسارت بر اثر بادهای شدید لحظه ای، سیلابی شدن ناگهانی مسیل ها، وقوع صاعقه و بارش تگرگ در ارتفاعات جنوب و برخی نقاط ارتفاعات مرکزی استان وجود دارد.
مدیر کل هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: توصیه می شود در زمان بارش، صاعقه و تندباد لحظه ای طول این مدت از تردد در فضای باز به ویژه ارتفاعات خودداری شود.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سیستان و بلوچستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKZUcFIniUcdLn0Lw
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today