ایرنا/ برخی از طوایف بزرگ شهرستان آمل که این روزها از قرمزترین مناطق کرونایی مازندران محسوب می شود به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی مقابله ویروس کرونا اعلام کرده‌اند که امسال هیچگونه برنامه‌ای برای برگزاری آیین‎های عزاداری ماه محرم ندارند.

مازندران از معدود مناطق کشور است که پیوستگی طایفه ای و قومی بیشتر در برگزاری مناسک خودنمایی می کند. آمل هم پرطایفه ترین شهرستان مازندران محسوب می شود و عصبیت قومی و قبیله ای در این منطقه بیش از سایر مناطق غلیان دارد و یکی از پارمترهای اثرگذار بر مناسبات مختلف حتی مسایل سیاسی شهرستان است.

نیاکی ، اسکی ، آملی، بهرستاقی ، امیری ، شاهاندشتی ، لاسمی ، مشایی ، دلارستاقی، سنگچالی، مشایی از طایفه های بزرگ آمل هستند. یکی از سنت های عزاداری ماه محرم در این شهرستان ، رقابت طوایف در علم کشی و دسته روی است. برخی طایفه‌ها بزرگ آمل که هر کدام دارای بزرگ ترین مساجد و پرتعداد ترین تجمعات عزاداری در ایام ماه محرم هستند ، این بار به دلیل شیوع ویروس کرونا و وضعیت قرمز شهر آمل با انتشار اطلاعیه های جداگانه تاکید کرده اند که امسال از برگزاری هرگونه تجمع در ماه محرم خودداری می کنند.

این طوایف که مساجد و تکایایشان سال های قبل در ماه محرم و صفر هر شب میزبان چندین هزار عزادار سالار شهیدان اباعبدالله الحسین (ع) بود ، اعلام کرده اند که برای حفظ جان شهروندان تصمیم عدم برگزاری تجمع در ماه محرم را اتخاذ کردند.

در روز های اخیر هیات امنای برخی طوایف شهرستان آمل همچون  طایفه "سادات نیاکی ، اسکی ، لاسمی و ایرایی" با انتشار اطلاعیه هایی هرگونه مراسم تجمعی عزاداری همچون روضه خوانی ، مداحی ، سینه زنی ، اطعام دهی و دسته روی در مساجد طایفه مذکور را به دلیل شیوع ویروس کرونا لاعلام کردند.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مازندران را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر مازندران در تلگرام :
http://T.me/joinchat/AAAAAECg77_wr3btFfTRpQ
آخرین خبر مازندران در اینستاگرام :
https://instagram.com/mazandaran_today