مهر/ معاون علوم پزشکی شیراز گفت: بر اساس آخرین آمارهای مربوط به وضعیت کروناویروس در استان فارس، با مرگ ۱۸ هم استانی طی روز گذشته تاکنون، شمار جان باختگان کرونا در فارس به ۵۴۶ نفر رسید.

دکتر عبدالرسول همتی، معاون علوم پزشکی شیرازبا حضور در استودیو سلامت فارس و اعلام آخرین آمارهای مربوط به بیماری کووید ۱۹ در استان، گفت: از ابتدای شیوع کروناویروس در استان فارس بیش از ۲۱۹ هزار نفر از مردم استان مورد آزمایش تخصصی کووید ۱۹ قرار گرفته‌اند که تا امروز، ۳۴ هزار و ۸۰ مورد مبتلای قطعی شناسایی شده است.
وی اضافه کرد: در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۸ هم استانی را بر اثر ابتلاء به بیماری کووید ۱۹ از دست دادیم که جمع جان باختگان کرونا در فارس به ۵۴۶ نفر رسید. معاون بهداشت دانشگاه ادامه داد: ۳۰ هزار و ۷۷ نفر از مردم استان که به این بیماری مبتلا شده‌اند، شفا یافته و با بهبودی کامل از بیمارستان‌ها مرخص یا از ایزوله خانگی خارج شدند.
دکتر همتی بیان کرد: بر اساس آخرین آمارها، هم اکنون ۹۲۱ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان‌های فارس بستری هستند و ۱۰۱ بیمار نیز به دلیل وخامت شرایط در بخش‌های مراقبت ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند.
او افزود: اگر بخواهیم آمار مبتلایان و فوتی‌های کرونا را بر اساس گروه‌های سنی بررسی کنیم، مشاهده می‌کنیم سه درصد در گروه سنی زیر ۱۰ سال بوده‌اند، اما تنها یک درصد از آنها فوت کرده‌اند؛ ۷۰ درصد مبتلایان از گروه سنی بین ۱۰ تا ۵۰ سال بودند که ۱۵ درصد از این گروه جان باخته‌اند، گروه سوم که گروه سنی ۵۰ سال به بالاست ۲۷ درصد مبتلایان را شامل می‌شود، در حالی که ۸۴ درصد از این گروه جان خود را از دست داده‌اند و نشان دهنده این موضوع است که باید به سلامت سالمندان بیشتر توجه کنیم.
معاون بهداشت دانشگاه میانگین سنی جان باختگان را بر اساس آخرین آمار و اطلاعات ۵۸ سال اعلام کرد و گفت: در گزارش‌هایی که حدود یک ماه پیش ارائه شد، این میانگین ۶۶ سال بود و این رقم جدید نشان می‌دهد که میانگین سنی جان باختگان کاهش پیدا کرده است.
دکتر همتی ادامه داد: همچنین میانگین سنی مبتلایان ۴۱ سال است که نسبت به گزارش قبلی تا اندازه‌ای افزایش داشته است. او بیان کرد: ۵۷ درصد مبتلایان را مردان و ۴۳ درصد مبتلایان را خانم‌ها تشکیل می‌دهند، همچنین ۶۲ درصد فوت شدگان از گروه مردان و ۳۸ درصد فوت شدگان از گروه زنان هستند.
معاون بهداشت دانشگاه اضافه کرد: ۲۷ درصد از مبتلایان در بیمارستان بستری شدند و ۷۳ درصد نیاز به بستری در بیمارستان نداشتند و ایزوله خانگی شدند، ۸۹ درصد از فوت شدگان دارای بیماری‌های زمینه‌ای و یا از گروه سنی سالمندان بوده‌اند و ۱۱ درصد نیز در بین افراد گروه با سن بالا نبوده و بیماری زمینه‌ای خاصی نداشته‌اند.
دکتر همتی از مردم استان خواست ضمن مراقبت بیشتر از سالمندان و افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند به تأمین سلامت این گروه پرخطر کمک کنند تا در روزهای آینده شاهد کاهش مرگ و میر در مبتلایان بیماری کووید ۱۹ باشیم.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان فارس را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر فارس در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEAbLp_SERJkiw4dkw
آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online