باشگاه خبرنگاران/ قاضی دادسرای ویژه فضای مجازی و شهرسازی مشهد گفت: بعضی از بنگاه‌های املاک در ایجاد باغ ویلا‌های غیرمجاز نقش دارند که از سوی دستگاه‌های مسئول در حال رصد است.

مهدی غلامی قاضی دادسرای ویژه فضای مجازی و شهرسازی مشهد اظهار کرد: این بنگاه‌های غیرمجاز تحت نظر اداره اماکن، اتحادیه املاک و دستگاه قضایی در حال رصد هستند که به زودی برای پلمب و برخورد‌های شدید و قانونی با آن‌ها اقدام خواهد شد، زیرا بخشی از این ضرری که به افراد وارد می‌شود، نتیجه فعالیت همین بنگاه‌هاست.

وی افزود: همچنین صبح دیروز ۱۰۰ هکتار از اراضی مشهد و طرقبه با تخریب ۱۳۰ باغ ویلای غیرمجاز در اراضی «لنگر» واقع در جاده قوچان جنب نیروگاه توس، رفع تصرف شد که با توجه به اختلافی بودن اراضی لنگر بین مشهد و طرقبه ـ شاندیز و نبود نظارت، برخی افراد سودجو اراضی این منطقه را تغییر کاربری دادند.

تاکید بر ضرورت تدوین هرچه سریع‌تر طرح پهنه‌بندی حریم شهر مشهد

جلیل یاوری دبیر کمیته صیانت از حریم شهر مشهد نیز گفت: دامنه تغییر کاربری‌های غیرمجاز در اراضی لنگر علاوه بر اراضی کشاورزی شامل بعضی زمین‌های متعلق به فضای سبز نیز شده بود و متخلفان با تخریب فضای سبز و قطع درختان اقدام به ساخت باغ ویلا کرده بودند.

وی افزود: در طرح جامع سوم شهر مشهد، اراضی لنگر جزو حریم مشهد محسوب می‌شود، اما به خاطر تقسیمات سیاسی جزو محدوده شهرستان طرقبه شاندیز و به اصطلاح جزو محدوده اختلافی این دو شهر است. با توجه به موضوعاتی مثل تغییر کاربری گسترده اراضی کشاورزی در این محدوده اختلافی، ضروری است هرچه زودتر این محدوده تعیین تکلیف شود تا مردم و دستگاه‌های متولی هم سردرگم نباشند.

دبیر کمیته صیانت از حریم شهر مشهد ادامه داد: زمانی که طرح جامع سوم مشهد تصویب و ابلاغ شد ذیل آن نکاتی وجود داشت که از جمله آن‌ها می‌توان به مهلت سه ماهه برای تهیه طرح پهنه‌بندی حریم مشهد اشاره کرد، اما متأسفانه پس از گذشت چند سال از این موضوع، مشهد همچنان طرح پهنه‌بندی ندارد و این در حالی است که تهیه و تصویب طرح پهنه‌بندی حریم مشهد بخش زیادی از مشکلات حریم مانند تغییر کاربری‌های غیرمجاز را حل می‌کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar