ایرنا/ کارگروه برگزاری مراسم عزاداری محرم استان البرز اعلام کرد: هیئات مذهبی در این استان تمهیدات لازم را برگزاری مجالس عزاداری ماه محرم در فضای باز فراهم کنند.

در نخستین اطلاعیه آمده که تمام اخبار اطلاعیه های رسمی و مورد تأیید پیرامون برگزاری مراسم محرم و عزای حضرت سیدالشهداء علیه السلام از طریق کارگروه برگزاری مراسم عزاداری محرم و کانال اطلاع رسانی اداره کل تبلیغات اسلامی استان البرز به اطلاع عموم خواهد رسید.
بدیهی است، هرگونه اخبار واصله از طرق مختلف، غیر معتبر و مغایر با مصوبات ستاد مبارزه با بیماری کرونا در سطح ملی و استانی خواهد بود.
بر اساس این اطلاعیه ها ضروری است هیئات مذهبی تمهیدات لازم را جهت برپایی مجالس در محیط های باز فراهم نموده  و پیش‌بینی‌های لازم را برای تهیه ماسک و ملزومات بهداشتی داشته باشند.
برقراری ایستگاه های صلواتی با عنوان «نواهای حسینی»  همراه با فضاسازی بصری و صوتی البته با روال قانونی و بهداشتی، جزو برنامه های شاخص ماه محرم بوده و بلامانع است.
همچنین دردومین اطلاعیه آمده: در ایام محرم دستورالعمل ها برای تمام شهرها یکسان است و بصورت سختگیرانه در شرایط قرمز اجرایی می شود و با این دستورالعمل ها در تمام کشور مراسمات برگزار خواهد شد.
همه هیات ها لازم است در سامانه های سازمان تبلیغات اسلامی ثبت نام کنند و مسوول هیات عهد نامه مربوطه را امضا کند.
توصیه می‌شود همه مداحان و هیئات، مراسم ماه محرم را برگزار نمایند تا متوسط تجمع مردم در یک هیئت کم شود.
استفاده از ماسک برای عزاداران حسینی در تمام مراسم و محافل ضروری است.
حتی الامکان هیات در فضای باز برگزار شود. مکان های با سقف بالای ۶ متر و تهویه مناسب مانند فضای باز است .
در فضای بسته تنها به مدت یک ساعت و فقط برنامه های سخنرانی و روضه نهایتاً با حضور یک چهارم ظرفیت مکان می تواند برگزار شود. ضمناً برنامه سینه زنی و زنجیر زنی در فضای باز برگزار گردد.
حرکت هیات ها از یک هیات به یک هیات دیگر و تجمع هیات ها نباید صورت بگیرد، همچنین دسته های عزاداری در محیط باز با حفظ فاصله فیزیکی بین هر فرد به اندازه ۴ متر مربع عزاداری نمایند.
برای زنجیر زنی در دسته های عزاداری حتماً از زنجیرهای شخصی استفاده شود و یا زنجیر ها به اشخاص تا پایان دهه عزاداری واگذار شود تا زنجیره بین افراد دست به دست نشود.
نذورات به صورت مواد خام توزیع گردد و در صورت لزوم به پخت‌غذا، ضمن رعایت همه دستورالعمل های بهداشتی در حین طبخ، توزیغ به صورت بیرون بر و با لحاظ عدم تجمع انجام گردد.
تمهیداتی انجام پذیرد که در هنگام ورود و خروج عزاداران از مجالس، تجمع مردم نباشد. مردم به نوبت و با فاصله وارد و یا خارج شوند.
افراد با کهولت سن و دارای بیماری های مزمن در خانه بمانند و تنها با استفاده از رسانه ها به عزاداری بپردازند.
دستورالعمل های استانی در اطلاعیه های بعدی منتشر خواهد شد.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان البرز را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر البرز در تلگرام :
  https://t.me/joinchat/AAAAAD7vghTCfgcu5kChmg
آخرین خبر البرز در اینستاگرام :
https://instagram.com/alborztoday