ایسنا/ پیدا شدن لاشه یک گراز بدون گوشت و تنها با یک سر سالم و استخوان‌های باقیمانده بر بدن این حیوان، توسط پاکبانان حوزه شهری تنکابن و انتشار این خبر در کانال اطلاع رسانی مجموعه شهرداری این شهر در روز دوشنبه موجب شد تا در فضای مجازی و به ویژه در میان اهالی این شهرستان زمزمه‌هایی مبنی بر توزیع و استفاده از گوشت حیوانات غیرمجاز صورت گیرد.

موضوعی که به گفته مسئول روابط عمومی شهرداری تنکابن، پیرو گزارش روز یکشنبه شهروندان مبنی بر انتشار بوی مشمئزکننده در منطقه و پیگیری و بررسی پاکبانان شهرداری، لاشه یک خوک وحشی یا گراز در ساحل وادی شهر تنکابن کشف و جمع آوری شد.

سلمان عسگری مقدم در گفت‌وگو با ایسنا از پیدا شدن لاشه سلاخی شده حیوان با سری سالم و لاشه ای بدون گوشت خبر داد و تاکید کرد: این اتفاق در سال اخیر چندین بار تکرار شده و در چند نقطه شهر جسد این حیوان توسط پاکبانان شناسایی و امحا شده است، به علاوه طی یکسال گذشته در برخی سطل های زباله شهری نیز امعاء و احشاء حیوانات مشاهده شده است.

وی با بیان اینکه مسئول خدمات شهری و شهردار موارد پیشین را به گوش مسئولین رسانده اند، خاطرنشان کرد: اکنون با شرایط بیماری کرونا وقوع چنین اتفاقاتی شایسته نیست هرچند این حیوان در روستاهای تنکابن و مزارع وجود دارد اما پیدا شدن لاشه در حوزه شهری با چنین وضعیتی لزوم ورود مسئولین نظارتی را می طلبد.

محمد زرودی شهردار تنکابن نیز در گفت و گویی کوتاه با ایسنا با تایید گفته های مسئول روابط عمومی شهرداری، اظهار کرد: این موضوع از طریق مسئول روابط عمومی بررسی شده اما آنچه که مسلم است، در این خصوص نامه مکتوبی جهت اطلاع رسانی و پیگیری موضوعات ارسال نشده و تنها به صورت شفاهی مطالب به سمع و نظر مسئولین ذیربط رسیده است.

پیدا شدن لاشه حیوانات و رد احتمال فروش گوشت حیوانات غیرمجاز در تنکابن

رییس اداره دامپزشکی شهرستان تنکابن با مردود دانستن ادعای توزیع گوشت و لاشه حیوانات غیرمجاز و وحشی در قصابی های سطح شهرستان، تصریح کرد: این امکان وجود ندارد چراکه تمام قصابی های شهرستان تحت پوشش و پایش مستقیم و غیرمستقیم دامپزشکی قرار دارند و این اداره با اطلاع از زمان کشتار و چگونگی توزیع گوشت بر فعالیت قصابان نظارت مستمر دارد.

سیدمرتضی حاتمی خاطرنشان کرد: تمامی قصابان آگاه هستند که گوشت باید حتما هویت داشته باشد و مکلفند لاشه های دارای مهر دامپزشکی را خریداری کنند، حتی به شهروندان نیز توصیه شده که در هنگام خرید گوشت از قصابی ها به برچسب ها توجه داشته باشند.

دلایل تکذیب شایعه توزیع گوشت گراز

حاتمی با بیان اینکه شناسایی چنین اجسادی نیازمند حضور کارشناسان مربوطه است، تاکید کرد: اگر حتی فرض بر وقوع چنین تخلفی باشد، افراد خاطی هرگز لاشه مذکور را به این صورت در حوزه شهری رها نکرده و حتما آنرا معدوم می کنند، در ضمن اگر قرار باشد گوشت حیوانی مورد استفاده قرار گیرد اسکلت و لاشه حیوان باید تکه تکه شده تا گوشت استحصال شود بنابراین پیدا کردن یک لاشه با استخوان و بدون گوشت از این منظر نیز منطقی به نظر نمی رسد.

وی با اشاره به زمان تلف شدن حیوان و نحوه کشته شدن آن تصریح کرد: این امکان وجود دارد که حیوان مدت‌ها قبل در یک منطقه خارج شهر به هر دلیلی کشته شده و حتی جسد مورد استفاده سگ های ولگرد قرا گرفته و در مکان فعلی پیدا شده باشد.

رییس اداره دامپزشکی شهرستان تنکابن به استعلام از کشتارگاه ها و رصد غیرمستقیم فعالیت قصابان از این طریق سخن گفت و خاطرنشان کرد: علاوه بر بازرسی روزانه دفاتر کشتارگاه، مسئولین این مجموعه ها خود نیز حضور قصابان را گزارش می کنند چراکه منفعت و درآمد کشتارگاه در گرو مراجعه قصابان منطقه است و با توجه به وجود تنها یک کشتارگاه در شهرستان، نظارت دقیق تر انجام می گیرد.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مازندران را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر مازندران در تلگرام :
http://T.me/joinchat/AAAAAECg77_wr3btFfTRpQ
آخرین خبر مازندران در اینستاگرام :
https://instagram.com/mazandaran_today