فارس/ معاون ارزیابی انطباق اداره کل استاندارد کردستان گفت: در نمونه‌برداری از واحدهای تولیدی آرد و نان استان، ۷۵ درصد کل نمونه‌ها منطبق و ۲۶ درصد با استاندارها نامنطبق بوده است.

شهلا حسن‌زاده، معاون ارزیابی انطباق اداره کل استاندارد کردستان اظهار کرد: طی چهار ماهه اول امسال ۲۶ مورد نمونه‌برداری از واحدهای تولید آرد و نان در استان انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: طی نمونه‌برداری از واحدهای تولیدی آرد و  نان استان، ۷۵ درصد کل نمونه‌ها منطبق و ۲۶ ورصد با استاندارها نامنطبق بوده است.

معاون ارزیابی انطباق اداره کل استاندارد کردستان گفت: در مدت زمان یادشده ۱۵ مورد ارزیابی از سیلو و ۱۷ مورد بازرسی از واحدهای تولیدی انجام شده است.

حسن‌زاده با بیان اینکه طی ۲۹ گشت بازرسی کارشناسان این اداره کل، ۱۷۸ مورد از واحدهای عرضه آرد در استان بازرسی شده است.

وی استفاده از نمک غیراستاندارد، کیفیت پایین آرد و استفاده از آرد غیرمرتبط با پخت انواع نان، عدم رعایت اصول بهداشتی و استفاده از جوش شیرین در برخی واحدهای صنفی تولید نان را از جمله موارد شناسایی شده در نانوایی‌های استان اعلام کرد.

معاون ارزیابی انطباق اداره‌کل استاندارد کردستان با بیان اینکه تعداد عدم انطباق در زمینه فاکتور موثر بر کیفیت آرد در ۴ ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر است، افزود: امسال در ۲۶ نمونه ارزیابی‌شده، پنج مورد میزان پروتئین، یک مورد خاکستر و یک مورد گلوتن آرد پایین بوده است.

حسن‌زاده تصریح کرد: هر واحد نانوایی باید یک مدیر کنترل کیفی برای نظارت بر کیفیت نان داشته باشد.

کارشناس معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز در این جلسه گفت: در سال جاری ۵۴ مورد بازرسی و ۵۵ مورد نمونه‌برداری از کارخانجات آرد استان انجام شده که از این تعداد ۹۰ درصد با استانداردها انطباق و ۶ مورد نامتطبق بوده است.

سعیدی افزود: از لحاظ شاخص‌های ایمنی آرد ۸۸ درصد انطباق وجود دارد.

وی به بررسی شاخص‌های ایمنی آردو نان در استان گریزی زد و گفت: اصلاح الگوی مصرف نان در نانوایی‌ها و ارتقای سطح کارخانجات آرد از نظر پیش‌نیازی و شرایط رعایت بهداشتی از جمله این شاخص‌ها است.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کردستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online