خبرگزاری علم و فناوری/ چراغ هشدار روبه رشد جمعیت سالمندی و کاهش شمار ازدواج ها و نرخ موالید معضلی است که گریبانگیر استان مرکزی است.
 
سیدعلی آقازاده، استاندار مرکزی در این باره گفت: استان مرکزی دومین استان پیر کشور است که کاهش ازدواج و نرخ موالید را علل آن می توان معرفی کرد.
آقازاده اضافه کرد: پیری بنا به تعریف سازمان بهداشت جهانی، عبور از مرز 60 سالگی است و همه افرادی که از حوادث زندگی جان سالم به در ببرند، این دوران را تجربه می کنند.
وی علت این مسئله را کاهش سطح باروری و زاد و ولد دانست و ادامه داد: قبل از اینکه جمعیت سالمندان نسبت به جمعیت کل افزایش پیدا کند و با چالش پیری جمعیت روبه‌رو شویم باید این مشکل را حل کنیم.
استاندار مرکزی تصریح کرد: روند کاهش نرخ ازدواج منشاء بسیاری از آسیب ها و نگرانی های اجتماعی است، که بنیان خانواده را در آینده متزلزل خواهد ساخت.
آقازاده گفت: سیاست کلان جمعیتی کشور در ابعاد مختلف نیازمند سیاست گزاری های متناسبی با این روند جمعیتی است.
استاندار مرکزی فراهم نبودن شرایط اقتصادی را یکی از موانع ازدواج در شرایط کنونی معرفی کرد و ادامه داد: دستگاه‌های اجرایی برای ایجاد موفقیت و مشوق در امر ازدواج باید اعتباراتی را پیش بینی کنند.
وی در ادامه صحبتهای خود به نکته جالبی اشاره کرد و گفت: با آموزش و فرهنگ سازی می توان نرخ زادو ولد را افزایش داد.
آقازاده بررسی مشکلات و ارائه راهکار‌های درمان و ارسال آن به مقامات کلان کشور را برای تصمیم گیری از مصوبات این جلسه دانست.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مرکزی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر استان مرکزی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEIBAERz9lL-KoaHAg
آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today