تسنیم/ تبعات آتش‌سوزی در پارکینگ تانکرهای سوخت در کرمانشاه که خسارت سنگینی به همراه داشت همچنان نامشخص است و مسئولان مربوطه هنوز پاسخ شفافی در این زمینه نداشته‌اند.

رضایی، رئیس سازمان آتش‌نشانی کرمانشاه در مورد علت حادثه گفت: براساس نظر کارشناسان در سیستم برق‌رسانی یکی از تانکرهای سوخت که راننده آن در حال جوشکاری بوده جرقه ایجاد و یک حریق کوچک شکل گرفته است که بعد از چند ثانیه حریق گسترده می‌شود و 19 تانکر سوخت دچار حریق می‌شود که 6 تانکر سوخت به طور کامل آتش گرفته است.
وی با بیان اینکه 150 میلیارد ریال برآورد خسارات ارزیابی شده است گفت: چهار نفر از نیروهای آتش‌نشانی به صورت سرپایی مداوا و یک نفر از رانندگان مصدوم تانکر سوخته به بیمارستان سوختگی اصفهان اعزام شده است و یک نفر از رانندگان دیگر نیز در بیمارستان کرمانشاه درمان شد.
رسول بهرامی‌پور، مسئول بسیج حقوق‌دانان استان کرمانشاه با بیان اینکه باید قصور مسئول پارکینگ و متولیان این حادثه به طور کامل مشخص شود و باید نسبت به قصور پاسخگو باشند بیان کرد: پارکینگ سوخت مجزا از پارکینگ ماشین‌ها باشد و اگر پارکینگ مجوز اختصاصی به نام سوخت دارد باید کارشناس این موضوع را تعیین کرده باشد.
وی با اشاره به ضرورت وجود وسایل اطفاء حریق در پارکینگ‌های سوخت گفت: باید این مورد به دقت توسط کارشناسان مربوطه رسیدگی شود و باید بررسی شود مجوز صدور فعالیت این پارکینگ از سوی کدام سازمان یا نهاد صادر شده است و آیا موارد قانونی و ایمنی در هنگام اعطای مجوز بررسی شده است؟
تعدادی از تانکرهای سوخت تحت بیمه یک شرکت قرار دارند که محمدرضا خالدی، مسئول دایره خسارت این شرکت بیمه‌ای با بیان اینکه در این حادثه خسارت زیادی به یک سری اموال عمومی و خصوصی افراد وارد شده است گفت: برای بررسی علت و عوامل دخیل در حادثه و تفکیک میزان قصور عوامل انسانی، کارشناسان مربوطه وارد صحنه حادثه شدند.
خالدی با بیان اینکه به‌طور قطع درصدی از این تقصیر به عهده مسئول پارکینگ است بیان کرد: به علت عدم نصب علائم و هشدارهای عمومی در پارکینگ و عدم آموزشهای لازم به افراد راننده یا عدم استقرار وسایل ایمنی و اطفا حریق در محیط کار و محدوده مورد نظر می‌تواند درصدی از تقصیر به عهده مسئول پارکینگ باشد.
وی با اشاره به اینکه درصدی از تقصیر هم به شخص خاطی و مسبب اصلی حادثه برمی‌گردد که جوشکاری کرده است و این فرد هم به علت عدم توجه کافی به تبعات این حادثه و عدم رعایت مسائل ایمنی به میزانی مقصر خواهند بود عنوان کرد: در رابطه با جبران هزینه‌های خسارت به بار آمده در این حادثه مسئولیت جبران این خسارات به عهده افراد مقصر و خاطی شناسایی شده است.
ین مسئول با اشاره به اینکه در حوزه مسائل بیمه این حادثه، در صنعت بیمه رشته‌های مختلف بیمه‌ای برای پوشش خسارت احتمالی وجود دارد بیان کرد: یکی از این رشته‌ها بیمه‌نامه مسئولیت مشاغل است که هر فردی در هر شغلی که امکان وقوع حادثه ناگوار را پیش‌بینی می‌کند که بر اثر آن به شخص ثالثی خسارت مالی و جانی وارد شود، از این بیمه استفاده می‌کند.
وی با بیان اینکه در این موارد افراد صاحب کار یا کارفرما با خرید بیمه مسئولیت خود را در مقابل این چنین خسارتی بیمه می‌کنند و اگر حادثه اتفاق افتاد از محل بیمه‌نامه مسئولیت خسارت به بار آمده جبران می‌شود بیان کرد: متأسفانه در جامعه ما به علت عدم آگاهی مردم از این بیمه‌ها و عدم فرهنگ بیمه‌ای اکثر مردم و مشاغل از این بیمه‌نامه مطلع نیستند که اقدام به خرید این بیمه‌نامه کنند.
خالدی با اشاره به اینکه اگر مسئول پارکینگ اقدام به ثبت‌نام بیمه‌نامه مسئولیت مدنی کرده باشد میزان تقصیری که به عهده شخص پارکینگ‌دار می‌افتد از بیمه‌نامه طبق قرارداد منعقده می‌تواند جبران شود، گفت: در روز حادثه سه نفر از کارشناسان خبره بیمه را به محل حادثه اعزام کردیم تا ابعاد حادثه بررسی و وضعیت بیمه‌ای پارکینگ را بررسی و تعهدات بیمه نیز بررسی شود که آیا ما در این حادثه تعهدی داشتیم یا نه، که مشاهده شده بود چند دستگاه تانکر سوخت دچار حریق شده بودند و تعدادی از آنها بیمه نداشتند و تعدادی هم دارای پوشش بیمه بدنه بودند و تعهدات شرکت را هم رصد کردیم که در جبران خسارت این حادثه تعهد داریم.
وی با بیان اینکه ما نیز نسبت به تشکیل پرونده خسارت اقدام کردیم و کارهای ارزیابی دستگاه‌هایی که دارای پوشش بدنه بودند آغاز شده و در کوتاه‌ترین زمان نسبت به پرداخت خسارت اقدام خواهیم کرد اظهار کرد: اما این حادثه مسبب اصلی دارد و بیمه در صورتی خسارت پرداخت خواهد کرد که خود شخص دارنده بیمه پوشش بدنه مقصر باشد اما در مواقعی که حادثه شخص مقصر شناخته شده‌ای دارد مسئولیت خسارات به وجود آمده به عهده شخص خاطی است و در این زمینه ما به شخص بیمه شده خسارت را پرداخت می‌کنیم و در نهایت از شخص مقصر اصلی این خسارات را دریافت خواهیم کرد.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمانشاه را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کرمانشاه در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEEFg3sRsDfJ20ludA
آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/kermanshah.today