سپهر/ معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان از احداث پایانه صادراتی در استان همدان خبر داد و گفت: سرمایه‌گذار و محل پایانه در محدوده شهرستان همدان مشخص شده است.

ظاهر پورمجاهد، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان ضمن بیان اینکه سال گذشته هشت جلسه کارگروه توسعه صادرات در استان تشکیل شد، اظهار کرد: امسال نیز تاکنون دو جلسه در این رابطه تشکیل شده است.
وی با بیان اینکه سال گذشته محصولات استان به 44 کشور صادر شده، گفت: تا پایان تیرماه سال جاری نیز 14 میلیون دلار صادرات از گمرک همدان انجام شده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری همدان بیان کرد: میزان صادرات ذکرشده از گمرک استان همدان طی چهار ماه گذشته نزدیک به 71 درصد ازنظر ارزشی و وزنی نسبت به مدت مشابه قبل، رشد داشته است.
وی افزود: میزان صادرات انجام‌شده طی چهار ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 15 درصد افزایش داشته است.
پورمجاهد با اشاره به میزان محصولات تولیدی صادراتی استان از سراسر کشور، تصریح کرد: محصولات صادراتی از سایر گمرکات با مبدأ همدان طی چهار ماه گذشته به میزان 45 میلیون دلار بوده است.
وی با بیان اینکه استان همدان در عملکرد چهارماهه در بحث صادرات وضعیت خوبی داشته، ادامه داد: عملکرد همدان در این خصوص از میانگین کشوری بالاتر است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان خاطرنشان کرد: بخشی از صیفی‌جات و محصولات گلخانه‌ای همدان طی سال گذشته از سایر استان‌ها صادر شده، اما اکنون به‌دلیل شیوع کرونا صادرات این محصولات کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه به دنبال احداث پایانه صادراتی در استان هستیم، یادآور شد: سال گذشته اقدامات خوبی در این راستا شده و مجوز نیز کسب کرده‌ایم.
پورمجاهد با اشاره به مشخص شدن سرمایه‌گذار پایانه صادراتی استان، اظهار کرد: اکنون درحال گذراندن روال اداری بوده و محل پایانه نیز در محدوده شهرستان همدان مشخص شده است.
وی در ادامه گفت: درصورت ایجاد این پایانه صادراتی مشکل صادرات برخی محصولات همدان از سایر استان‌ها رفع خواهد شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان بیشتر محصولات صادراتی از همدان را در حوزه محصولات تبدیلی کشاورزی دانست و بیان کرد: سیمان، مواد شیمیایی و فرآورده‌های معدنی جزء ترکیب محصولات صادراتی از استان ثبت شده است.
وی به پتانسیل‌های دیگر استان در بحث صادرات اشاره کرد و افزود: در حوزه تولید و ارائه خدمات فنی شرکت‌های دانش‌بنیان و محصولات کشاورزی بسترهای صادراتی داریم.
پورمجاهد با بیان اینکه در حوزه چوب، مبل و منبت و فرآوری‌های معدنی زمینه‌های خوبی در بحث صادرات داریم، تصریح کرد: البته طی سال‌های 97، 98 و 99 به‌ویژه در حوزه فرآوری‌های معدنی اقدامات صادراتی خوبی انجام شده است.
وی با تأکید بر اینکه با وجود محدودیت‌ها شرایط خوبی در بحث صادرات داریم، ادامه داد: مشکل عمده در این حوزه تعهد ارزی است که در صادرات محصولات کشاورزی تأثیرگذار بوده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار همدان با بیان اینکه افزایش نرخ ارز محدودیتی برای صادرکنندگان فراهم می‌کند، خاطرنشان کرد: اینکه بسیاری از تبادلات از طریق بازارچه‌ها و به‌صورت ریالی انجام می‌شود، به‌عنوان یک محدودیت مطرح است.
وی به فسادپذیر بودن محصولات کشاورزی در بحث صادرات اشاره کرد و یادآور شد: علاوه‌بر توجه به بحث تعهد ارزی و مباحث حمل‌ونقل، صادرات محصولات گلخانه‌ای و کشاورزی نیاز به مراقبت دارد.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان همدان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر همدان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEH4hhdUB7Tpo7icCQ
آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today