ایسنا/ سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با صدور اطلاعیه‌ای توصیه‌های هواشناسی کشاورزی استان تا اواخر هفته را ارائه داد.

در این اطلاعیه آمده که طی هفته جاری با وزش باد در اکثر نقاط استان روبه رو خواهیم بود، از این رو مردم باید از ایجاد آتش و رها کردن وسایل منجر به آتش برای جلوگیری از آتش سوزی در مراتع و سرایت آن به مناطق دیگر خودداری کنند.
زنبورداران استان نیز باید کندوهای خود را در زیر سایه درختان و جای امن استقرار دهند.
بر اساس اطلاعیه سازمان جهاد کشاورزی استان، سیستم فشار هوا و سیستم هوادهی استخرهای آبزیان در استان باید کنترل شوند.
در ادامه این اطلاعیه آمده که باید در جریان عملیات داشت از جمله آبیاری، کنترل علف‌های هرز، مصرف کود سرک و کنترل آفات و بیماری‌های گیاهی و عملیات برداشت در زراعت‌های ذرت و صیفی جات استان مدیریت کافی و درست انجام گیرد.
بر اساس اطلاعیه این سازمان، طرح‌های کشاورزی از جمله طرح ساخت مرغداری‌ها، دامداری‌ها، گلخانه‌ها و سالن‌های پرورش قارچ به سیستم برق اضطراری تجهیز شده و تدابیر لازم برای کاهش خسارات ناشی از باد اخذ شوند؛ همچنین باید نکات ایمنی در چرای دام در ارتفاعات با توجه به وزش باد شدید رعایت شود.
در ادامه نیز بر احتیاط در انجام عملیات محلول پاشی و سم پاشی در ساعات وزش باد به خصوص بعد از ظهرها تاکید شده است.
بنا بر این اطلاعیه، کشاورزان باید طی این هفته، با آفت زنجره مو در تاکستان‌ها به موقع پایش و مبارزه کنند.
همچنین در خاتمه این اطلاعیه، بر نظارت و کنترل عملیات برداشت غلات، ادامه عملیات برداشت گندم و مدیریت عملیات داشت از جمله آبیاری و کنترل آفات و بیماری‌های گیاهی در زراعت‌های چغندر قند، ذرت، پیاز و غیره تاکید شده است.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان شرقی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان شرقی در تلگرام :
t.me/joinchat/AAAAAEKyqyHIYXfblD-xfQ

آخرین خبر آذربایجان شرقی در اینستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today