تسنیم/ رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: وضعیت استان مرکزی در شیوع بیماری کرونا نارنجی بوده و وضعیت قرمز در شهرهای اراک، ساوه، دلیجان و خمین است.

سیدمحمد جمالیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک بااشاره به وضعیت استان مرکزی در بحث شیوع کرونا اظهار داشت: وضعیت و شرایط کل استان نارنجی است ولی شهر اراک، ساوه، دلیجان و خمین در وضعیت قرمز شیوع بیماری کرونا قرار داشته و شهرهای آشتیان، شازند، فراهان در وضعیت نارنجی و مابقی شهرها نیز در وضعیت زرد هستند.
وی افزود: محدودیت‌هایی درخصوص تالارها و آرامستان‌ها اتخاذ شد چراکه بیشترین ابتلا مربوط به این دو مکان است ولی مهم‌تر از محدودیت‌هایی که ستاد پدافندزیستی اعمال می‌کند، رعایت از جانب خود مردم امری مهم و ضروری است که متاسفانه در این ایام شخصا تعدادی مراسم عروسی در شهر و استان را شاهد بودم که یا در خانه‌ها و یا در باغ‌ها و به‌صورت پنهانی انجام می‌شود هرچند به دهیاری‌ها ابلاغ کردیم اجازه عروسی در باغ‌ها داده نشود و حتی مصوب شده درصورت عدم رعایت برخورد قضایی شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک تصریح کرد: متاسفانه مردم حتی به سلامتی خود و اقوامشان توجه نمی‌کنند و با وجود اینکه  درب آرامستان‌ها بسته شده ولی از نرده های آرامستان تردد به این مکان انجام می‌شود که قطعا اگر مردم این رفتار را تغییر ندهند شرایط بدتری برای استان پیش‌بینی می‌کنیم.
جمالیان بیان کرد: خوشبختانه در ایام دهه کرامت نذورات بصورت خشک و درب منازل توزیع شد و پخت غذا نداشتیم که امیدواریم در ایام ماه محرم نیز پروتکل‍های بهداشتی رعایت شود که البته در هفته آینده در پدافند زیستی استان موضوعات مربوطه بررسی می شود، البته متاسفانه شرایط خوبی پیش بینی نمی‌کنیم و باتوجه به رفتارهایی که می‌بینیم در هفته آینده روند افزایشی خواهیم داشت.
وی ادامه داد: آمار مبتلایان و فوتی در افراد سالمند بسیار بالا است به طوری که 80 درصد مرگ و میرهای مربوط به افراد بالای 60 سال بوده و همچنین افرادی که بیماری زمینه ای دارند، که متاسفانه آمار مرگ و میر در این قشر روبه افزایش است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک خاطرنشان کرد: در بخش‌هایی از بیمارستان امیرالمومنین که به کرونا اختصاص داده شده ظرفیت پر شده و تعدادی هم در بیمارستان آیت الله خوانساری بستری هستند که البته قبلا وردی بالا بوده ولی الان روند کنترل شده است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مرکزی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر استان مرکزی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEIBAERz9lL-KoaHAg
آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today