تسنیم/ طبق گفته دادستان زنجان تمام باغ‌شهرهای استان زنجان غیر‌مجازند و حکم تخریب ساخت و سازهای انجام شده در آنها به تدریج اجرا خواهد شد.

رضا عسگری، فرماندار زنجان در این زمینه با بیان اینکه در حال رسیدگی به تخلفات باغ‌شهرها هستیم، اظهار داشت: موضوعی که به جد دنبال آن هستیم این است که مجموعه نهادهای متولی اعم از جهاد کشاورزی و امور اراضی منابع طبیعی مکلف هستند نسبت به وظایف قانونی خود که صیانت از کاربری اراضی است اقدام کنند. با استناد به قانون باید در بدو ورود اجازه ساخت و سازها را ندهند و با متخلفان برخورد شود.
وی با اشاره به تخلفاتی که در گذشته انجام شده‌ است خاطرنشان کرد: رایزنی‌هایی با دادستانی انجام شده و مقرر شده است در وهله نخست نسبت به تعیین تکلیف آرائی که سابقا صادر شده‌اند اقدام شود و نهایتا پرونده‌هایی که در دست بررسی هستند به مرحله اجرا برسند. مشکل اساسی این است که عمر برخی از این ساخت و سازها بیش از یک دهه است و طبیعتا برای برطرف کردن مشکلات نیاز به زمان داریم.
وی در پاسخ به این موضوع که باغ‌شهرها متعلق به ارگان‌های دولتی و حاکمیتی است، اینگونه جواب داد: اینکه تعاونی‌هایی به اسم نهادهای دولتی شکل گرفته به این معنی نیست که زمین‌ها در تصرف این نهادهاست. اعضای این تعاونی‌ها در گام نخست در قالب تعاونی‌های مسکن که یک نهاد غیردولتی هست شکل‌ گرفته و درحال حاضر اعضای این سهامداران  لزوما از کارکنان دولت نیستند.
حجت‌الاسلام محسن کرمی، دادستان زنجان نیز اظهار داشت: در بحث باغ‌شهرها ما مواجه با فرهنگ یک دهه‌ای هستیم و در نتیجه این یک کار ساده‌ای نیست.
وی با بیان اینکه شخصا پیگیر شکایات باغ‌شهرها هستم و فقط به دریافت گزارشات اکتفا نکرده‌ام، گفت: همه آنهایی که امکان تخریب وجود داشت بدون استثنا اجرای احکام آنها انجام شد.
این موضوع لازم به ذکر است علی‌رغم پیگیری‌های بسیار خبرنگار ما مسئولان جهاد کشاورزی حاضر به مصاحبه نشدند و باید گفت انتظاری که از مسئولان این سازمان می‌رود این است که درخصوص اقدامات و فعالیت‌های خود هرچه سریعتر شفاف‌سازی کنند.
در پایان باید گفت که که تخلفات باغ‌شهرها امروزه تبدیل به یک معضل مهم در زنجان شده است و برای برطرف شدن آن‌ها همت مسئولان را می‌طلبد و امید است با ورود دادستانی به این موضوع این مشکل اساسی هرچه سریعتر حل شود.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان زنجان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today