تسنیم/ درحالی شورای پنجم شهر اراک به سال پایانی کار خود قدم می‌گذارد که کارنامه شورا و شهرداری اراک از آغاز پروژه‌های عمرانی خالی است.

شورای پنجم شهر اراک درحالی کار خود را آغاز کرد که اعضای این شورا سبد رای خود را از تبلیغات انتخاباتی دوران ریاست جمهوری برداشت کردند تا آنجا که در میتینگ سیاسی کاندیدای پوششی ریاست جمهوری که با تخلفات انتخاباتی آشکار از جمله استفاده از اموال اداری و دولتی همراه بود، به محلی برای تبلیغ لیستی شد که 8 نفر آن به شورای پنجم راه یافت.
البته این شورا، شورای کم حاشیه‌ای نبود تا آنجا که سال 97 موضوع جذب و به کار گیری مشاوران میلیونی در شورای شهر اراک سروصدای بسیاری به پا کرد و درنهایت با ورود سازمان بازرسی به این موضوع و اثبات تخلفات، به این روند خاتمه داده شد و حتی بخشی از دریافتی‌ها نیز به بیت المال بازگشت.
بازهم این پایان کار نبود، شورایی که تاجران را به شهرداری اراک رسانده بود و با ابلاغ قانون منع بکارگیری بازنشستگان به دلیل بازنشسته بودن تاجران مطمئن به رفتن وی شده بود در ماه‌های پایانی سر جنگ با وی برداشته و آن چنان رفتار می‌کرد و از شهردار منصوب شورای پنجم انتقاد می‌کرد که گویی این اعضای شورای شهر اراک شهردار را انتخاب نکرده و از جایی خودخواسته وی به شهرداری اراک رسیده است.
اما انتخاب جانشین تاجران نیز خود قصه طویلی بود که داستان خاص خود را داشت به طوری که این افراد در جمع بندی خود به یکی از اعضای شورا برای شهرداری رسیده بود که البته هیچ سابقه اجرایی خاصی در کارنامه وی نبود و تنها وجه مشخص وی وابستگی سیاسی به جریان سیاسی خاص اصلاح طلب بود، ماجرا آنجا عجیب شد که روزی این اعضای شورای شهر اراک به دیدن استاندار و نماینده ولی فقیه در استان مرکزی رفته و هر دو مسئول ارشد استان آنها را از این انتخاب منع کردند ولی یک روز بعد اعلام کردند نادری شهردار شد.
موضوعی که با واکنش تند آیت الله دری نجف‌آبادی در شورای اداری استان مرکزی شد و وی صراحتا خطاب به اعضای شورای شهر اراک اعلام کرد: هفته گذشته شورای شهر به منزل بنده آمدند، بنده نصیحت‌های لازم را کردم، قبلا هم استاندار نصیحت‌های لازم را کرده بود، که انتظار داشتم شورای شهر برای ریش سفید بنده ده‌شاهی ارزش قائل باشند، بنده این ریش را در آسیاب سفید نکردم، بنده برای خدمت آمده‌ام، حقوق که نمی‌گیرم، چطور شورای شهر رویش شد که روی بنده را زمین بیندازد، مگر کشور مسخره است، بنده پرده‌های بیشتر را باز نمی‌کنم، یعنی چه، "آقای دری" اینجا شخصیت خود را دارد، مگر این طور است که هر کس هر غلطی خواست بکند، بی‌ادبی هم حدی دارد.
وی افزود: ما دلسوز شما هستیم، اگر قرار است هر کاری که دلتان خواست انجام دهید، پس مزاحم بنده نشوید، می‌خواهید از بنده تایید بگیرید هر کاری خودتان خواستید انجام دهید، اگر قرار است هر کاری که می‌خواهید بکنید چرا از بنده مشورت می‌گیرید، این آخرین بار باشد، اگر پشت پرده‌های برخی را افشا کنم باید سرتان را زیر خاک کنید.
بازهم این پایان کار و حواشی شورای شهر و شهرداری اراک نبود، دستگیری و تخلفات در شهرداری اراک و انباشت تخلفات اداری از یکسو، جذب نیرو به صورت فله‌ای و سفارش شده در شهرداری اراک تا آنجا که حتی صدای اعتراض مدیرکل شهری استانداری مرکزی نسبت به آن درآمد و حتی از بکارگیری نیروهای فاکتوری در شهرداری خبر داد.
با این حال و درحالیکه شهرداری و شورای شهر اراک به شدت درگیر حواشی بوده‌اند در طول 3 سال فعالیت خود درحالی وارد سال آخر کارشان می‌شوند که براساس آمار موجود هیچ پروژه عمرانی مهمی جز رنگ کردن خانه‌های یک منطقه، پیاده‌راه سازی جنجالی و لغو طرح پیاده راه حصار، توزیع عجیب و گسترده با حجم انبوهی از بنر برای تبلیغ 137 و سامانه عیان و حضور شهردار اراک در سامانه سامد، تکمیل پروژه‌های ناتمامی که چند درصد از آنها باقی مانده و در دوره‌های قبل شروع و پیگیری شده بود، راه اندازی تالار بیکار و بی استفاده گفت‌و‌گو در پارک شهر اراک و بلوک چینی گسترده اراک فعالیت بزرگ عمرانی خاصی را در اراک آغاز نکرده است.
این درحالیست که پروژه‌ها و طرح‌های مهم شهری در راستای طرح جامع شهری اراک و طرح تفصیلی این شهر برغم هزینه کرد سنگین شهرداری در بخش‌های دیگر همچون به کارگیری نیروی انسانی به شدت مغفول مانده است.
همانطور که در جدول زیر هم مشاهده می‌شود تمامی پروژه‌هایی که این روزها شورای شهر و شهرداری اراک ژست فاتح آنرا می‌گیرند مربوط به دوره‌ها و سال‌های قبل است و این دو مجموعه تنها برای بستن و بریدن ربان افتتاح اقدام کرده‌اند.

 

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مرکزی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر استان مرکزی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEIBAERz9lL-KoaHAg
آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today