بازار/ رئیس انجمن زنبورداران و تولیدکنندگان عسل ایران گفت: هفت درصد عسل کشور در اردبیل تولید می‌شود که از لحاظ کیفیت قابل رقابت در بازارهای جهانی است.

عبدالرضا بیگناه، رئیس انجمن زنبورداران و تولیدکنندگان عسل ایران اظهار کرد: در حال حاضر چهار هزار نفر در صنعت کندوی استان اردبیل فعالیت می‌کنند که این تعداد با نگهداری و مراقبت از ۴ هزار و ۵۶۰ کلنی عسل، تولید ۷ هزار و ۳۳۷ تن عسل ناب سبلان را عهده‌دار هستند.
وی به راه‌اندازی کارخانه تولید عسل در اردبیل با برند سبلان و به شکل صنعتی اشاره و خاطرنشان کرد: در این واحد تولیدی که با سرمایه‌گذاری ۱.۵ میلیارد تومان و نصب جدیدترین تکنولوژی تولید عسل به بهره‌برداری رسیده بیش از ۵۰ نفر در بخش‌های بسته‌بندی، فرآوری، آزمایشگاه و کادر اداری مشغول فعالیت هستند.
رئیس انجمن زنبورداران و تولیدکنندگان عسل ایران تصریح کرد: این کارخانه با اخذ مجوزهای لازم تولید عسل را در بیش از ۱۲۰ نوع بسته‌بندی از ۱۲۰ گرم تا ۱.۵ کیلوگرم به صورت شیشه‌ای، کریستال و فله‌ای انجام می‌دهد تا عسل موم‌دار و شهد روانه بازار مصرف شود.
بیگناه تولید باکیفیت عسل را با برند سبلان یک کار ارزشمند و منحصربفرد توصیف کرد و گفت: امیدواریم به همت این کارخانه بیش از یک هزار تن تولید محصول انجام شده تا محصولات به کشورهای حوزه خلیج فارس و همچنین عراق، پاکستان و افغانستان صادر شود.
وی با اشاره به پیگیری‌های این انجمن برای راه‌اندازی مرکز تحقیقات عسل و زنبور در استان‌های مستعد صنعت کندو بیان کرد: با پرداخت تسهیلات کم بهره بانکی و سرمایه در گردش به زنبورداران، تولیدکنندگان و پرورش دهندگان تولید ملکه زنبور عسل، ژل رویال، زهر زنبور، موم و بره‌موم هدفگذاری شده است.
رئیس انجمن زنبورداران و تولیدکنندگان عسل ایران گفت: در راستای اهمیت زنبورعسل در چرخه تعادل طبیعت و باهدف حمایت از فعالان صنعت زنبورداری در توسعه اقتصادی، کشاورزی و همچنین نشر و ترویج فرهنگ استفاده و تامین غذایی عسل همه ساله روز جهانی عسل برگزار می‌شود که امسال نیز برنامه‌هایی در این زمینه برگزار خواهد شد.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اردبیل را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اردبیل در تلگرام :
http://telegram.me/joinchat/AAAAAEKMRiNB88Qz3ta3yA
آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today