فارس/ رئیس دانشگاه آزاد کردستان گفت: دانشگاه آزاد ۱۱۳ میلیارد تومان از مردم و دولت طلب دارد که شامل طلب‌های ۵۱ میلیاردتومانی از دانشجویان، ۲۵ میلیاردتومانی از بنیاد شهید و مابقی از سایر مردم و بهزیستی است.

جهانشیر امینی، رئیس دانشگاه آزاد کردستان اظهار کرد: دانشگاه آزاد در سطح استان دارای واحدهایی در شهرهای سنندج، سقز، بیجار، مریوان، قروه و مراکز سما و بانه است که ۱۱ هزار ۶۵۱ و دانشجو در این واحدها و مراکز در تحصیل می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه ۲۵ درصد دانشجویان دارای تحصیلات تکمیلی ارشد و دکترا هستند، بیان کرد: ۶ درصد دانشجویان را دانشجویان مقطع دکترا تشکیل می‌دهند.

رئیس دانشگاه آزاد کردستان خاطرنشان کرد: ۴۴۳ رشته مقطع در دانشگاه‌های آزاد استان تدریس می‌شود که از این تعداد ۱۲۷ رشته کاردانی، ۱۷۶ رشته کارشناسی، ۹۶ رشته ارشد و یک رشته دکترای حرفه‌ای و ۳۳ رشته دکترای تخصصی است.

امینی عنوان کرد: ۳۸۲ نفر هیات علمی در دانشگاه آزاد فعال است که به ازای هر ۳۳ نفر دانشجو یک هیئت علمی در دانشگاه آزاد کردستان وجود دارد اما براساس استاندارد دانشگاه آزاد باید تعداد هیئت علمی باید به ازای هر ۳۷ دانشجو یک هیات علمی باشد و این بیانگر افزایش تعداد هیات علمی در دانشگاه آزاد است.

وی بیان کرد: ۳۶۵ کارمند در دانشگاه آزاد فعال است که به ازای هر ۳۲ نفر یک کارمند باید در دانشگاه فعالیت داشته باشند در حالی که براساس استاندار باید به ازای هر ۵۵ نفر یک کارمند داشته باشیم.

رئیس دانشگاه آزاد کردستان اعلام کرد: در مرکز سما یک‌هزار و ۲۰۰ نفر دانش‌آموز مشغول تحصیلند که در مقطع پیش‌دبستان، دبستان و دبیرستان دور اول و دوم و بزرگسالان تحصیل می‌کنند.

امینی با اشاره به فعالیت‌های انجام شده توسط دانشگاه آزاد در استان کردستان در ایام کرونا گفت: شیوع ویروس کرونا بر فعالیت‌های دانشگاه تاثیر گذاشت و با تصمیم‌گیری ستاد کرونا و شورای تامین استان از هشتم اسفند دانشگاه تعطیل و بلافاصله کلاس‌های مجازی در استان راه‌اندازی شد.

که عنوان کرد: ۸۵ درصد دانشجویان در کلاس‌های مجازی در ایام کرونا حضور داشتند و ۹۲ درصد کلاس‌ها در این ایام تشکیل شد و این آمار موفقیت‌آمیزی در سطح کشور بود.

رئیس دانشگاه آزاد کردستان خاطرنشان کرد: ۹۴ درصد دانشجویان در امتحانات مجازی شرکت کردند و بیش از سه هزار و ۷۰۰ جلسه امتحان برگزار شد و رتبه سوم کشوری را در این راستا کسب کردیم.

امینی اعلام کرد: در برخی مناطق صعب‌العبور و روستایی که امکان دسترسی به اینترنت نبود موظف کردیم در دانشگاه‌های شهرستان‌ها سیستم‌هایی مجهز به اینترنت برای دانشجویان فاقد امکانات تهیه شود تا در محیط دانشگاه از آنها استفاده کنند.

وی اضافه کرد: دانشگاه آزاد طرح تعاون امتحان را در سطح استان برگزار کرد به گونه‌ای که دانشجوی مهمان سایر استان‌ها در شهر خود بتوانند در آزمون‌ها و کلاس‌های مجازی شرکت کنند تا از تردد دانشجو در سطح کشور جلوگیری شود.

رئیس دانشگاه آزاد کردستان بیان کرد: تمام دروس تئوری در ترم‌های بعد به صورت غیرحضوری برگزار خواهد شد و دروس عملی نیز در دانشگاه برگزار می‌شود.

امینی شورای استانی دانشگاه آزاد، شورای تخصصی دانشجویی و فرهنگی، شورای تخصصی مالی و عمرانی را از شوراهای دانشگاه آزاد دانست و این شوراها در استان فعال هستند و شورای حقوقی نیز در استان فعال شده است.

وی با بیان اینکه بیش از یازده میلیارد تومان مطالبات پرسنلی در چند سال گذشته داریم که پرداخت شده است، اضافه کرد: احیای دانشکده کشاورزی، دریافت مجوز دو مرکز تحقیقات و فعال کردن گروه مطالعات فرهنگی و اجتماعی و خانواده و گروه فقه و خانواده، راه‌اندازی مرکز تحقیقات کشاورزی و دامپروری از دیگر اقدامات دانشگاه آزاد در استان به شمار می‌رود.

رئیس دانشگاه آزاد کردستان افزود: به دنبال دریافت مجوز پرورش زنبور عسل در استان هستیم و اکنون 100 کندوی عسل در مریوان داریم که با تلاش‌های انجام شده این تعداد را به یک‌هزار کندو خواهیم رساند که برای درآمدزایی و پژوهش‌های علمی اثربخش خواهد بود.

امینی اظهار کرد: پیشنهاد شده ۱۰ رشته جدید به رشته‌های دانشگاه ازاد اضافه شود که تاکنون مجوز چهار رشته جدید در رشته‌های مکانیک، حقوق عمومی، حقوق خصوصی و حسابداری برای مقطع ارشد دریافت شده است.

وی با بیان اینکه ۸۵ درآمد دانشگاه آزاد تابع شهریه است، اعلام کرد: انضباط مالی از مباحث اولویت‌دار دانشگاه آزاد است که خوشبختانه هیچ انحرافی در حوزه مالی نداشته‌ایم و ورود و خروج اعتبار به درستی انجام شده است.

رئیس دانشگاه آزاد کردستان به طلب‌های دانشگاه از مردم و دولت پرداخت و گفت: 113 میلیارد تومان طلب از دانشجویان، بنیاد شهید و بهزیستی داریم.

امینی گفت: دانشگاه آزاد تلاش می‌کند تا به لحاظ آموزشی پژوهشی و اجتماعی و فرهنگی بتواند در جامعه نقش ایفا کند و انتظار می‌رود برای دستیابی به این مهم هیات علمی و کارکنان دانشگاه در این راستا با ما همکاری کنند.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کردستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online