ایرنا/ رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: شهرستان‌های خنداب، فراهان و کمیجان در شبانه روز اخیر به دلیل افزایش شمار مبتلایان به نسبت امکانات موجود درمانی در فهرست قرمز کرونا قرار گرفتند و تعداد شهرهای بحرانی کرونا در استان مرکزی هم در استان مرکزی به هفت مورد رسید.

سیدمحمد جمالیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک اظهار کرد: وضعیت کنونی استان در حوزه کرونا حکایت از بروز یک بحران جدی در حوزه درمان دارد و با گسترش دامنه کرونا در موج دوم تاکنون شهرستان‌های اراک، خمین، دلیجان، ساوه، خنداب، فراهان و کمیجان قرمز شده‌اند که این حجم بالا به ‌هیچ وجه با امکانات درمانی استان تناسب ندارد.
وی اظهار داشت: بر اساس آخرین جمع بندی شهرستان‌های محلات و شازند از توابع استان مرکزی نیز در وضعیت نارنجی و یا خطر کرونا هستند و آشتیان، تفرش و زرندیه نیز در فهرست زرد بوده و اگر کوچکترین اهمالی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی صورت بگیرد بحرانی می‌شوند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: با قرمز شدن وضعیت در هفت شهرستان استان مرکزی و گذشت ۶ ماه از فداکاری کادر درمان دیگر رمقی برای کادر بهداشت و درمان باقی نمانده است.
جمالیان افزود: شهرستان محلات تا هفته گذشته وضعیت خوبی را داشت ولی در بازه زمانی محدود وضعیت نارنجی کرونا بر آن حاکم شده و به نظر می‌آید که توصیه و هشدارها دیگر کارگشا نیست و روز به روز وضعیت کووید 19 در استان وخیم‌تر می‌شود.
وی یادآور شد: اگر ظرفیت بیمارستان‌های استان تکمیل شود و شرایط به همین منوال ادامه پیدا کند با افزایش تصاعدی بیماران، خستگی و اضطراب کادر درمان و مبتلا شدن مدافعان سلامت استان با یک بحران بزرگ روبه‌رو است.
جمالیان افزود: درحالی که استان با بحران در بحث سلامت مواجه شده شاهد کنارگیری صنایع و خیران از حوزه بهداشت و درمان استان هستیم و بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی توسط برخی از هم استانی‌ها باعث شده شراط بحرانی ایجاد شود.

 
  
  

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مرکزی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر استان مرکزی در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEIBAERz9lL-KoaHAg
آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today