باشگاه خبرنگاران/ فرماندار تربت حیدریه گفت: ۲۵۰ تن نخ ابریشم در داخل تولید می‌شود که با توجه به زیرساخت‌های موجود این شهرستان قابلیت تولید ۸۰ درصد آن را دارد.

علی رستمی فرماندار تربت حیدریه اظهار کرد: رونق و احیا صنعت ابریشم‌کشی شهرستان ازین جهت حائز اهمیت است که علاوه بر نقش سازنده این حرفه در معیشت و اقتصاد بیش از ۲۰ هزار نفر، دارای عقبه و میراث فرهنگی و معنوی گران بهایی است که از گذشتگان به یادگار مانده است.

وی افزود: مردم سخت کوش این منطقه در حالی میراث‌دار این صنعت ارزشمند هستند که در گذشته بیش از ۳ هزار کارگاه ابریشم‌کشی در بخش بایگ فعال بوده که بنا به دلایل مختلف این تعداد اکنون به ۶۰۰ کارگاه کاهش یافته است.

فرماندار تربت حیدریه ادامه داد: از ۸۵ سال پیش اداره کل نوغانداری استان در این شهرستان مستقر بوده و در حال حاضر تمام زیر ساخت‌های لازم برای توسعه و شکوفایی بیشتر این حرفه در شهرستان وجود دارد و باید تلاش کنیم ضمن جلوگیری از خام فروشی، در کنار صنعت نوغانداری، صنایع فراوری وابسته به آن از‌ جمله ابریشم‌بافی، زری‌بافی و سایر دستبافته‌های سنتی و هنری بیشتر احیا شود و ارزش افزوده و سوداوری آن به مردمان سخت کوش این بخش بازگردد.

رستمی بیان کرد: خام فروشی و واردات بی رویه نخ را از آفت‌های این صنعت است و پیشنهاد می‌شود جهت جان دادن به این پیشه کهن تعرفه واردات نخ که در سال گذشته ۲۷ درصد بوده به ۴۰ درصد افزایش یابد، ضمن اینکه بخشی از این تعرفه جهت حمایت از آن دوباره به این بخش تزریق شود.

وی تصریح کرد: راه اندازی مرکز پژوهش‌های علمی نوغان داری در تربت حیدریه، اصلاح ژنتیکی تخم نوغان و مجوز افزایش سقف ورود پیله ابریشم برای احیا و راه اندازی کارگاه‌های بیشتر از دیگر موارد حمایتی است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar