ایرنا/ امام جمعه مشهد گفت: حفظ و رعایت اصول و دستورالعمل‌های بهداشتی منافاتی با عزاداری ماه محرم در سوگ سیدالشهدا(ع) ندارد.

آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد در بیست و چهارمین خطبه مجازی نماز جمعه با بیان اینکه اگر حرم ائمه(ع) دارای آلودگی و نجاست شد ربطی به طهارت ذاتی آنها ندارد، اظهار کرد: اگر آلودگی شکل بگیرد وظیفه داریم آن آلودگی را برطرف کنیم.

وی ادامه داد: ویروسی که جهان را مستأصل کرده است نیز از یک آلودگی، کثافت و نجاست بیشتر نیست و باید در عین این‌که برای حضرت امام حسین(ع) عزاداری می‌کنیم، مسائل طهارت و پاکی را نیز رعایت کنیم.

امام جمعه مشهد گفت: به‌ عنوان یک تجربه در تعظیم شعائر مذهبی در روز عید غدیر امسال مشخص شد که می‌توانیم در این شرایط نیز مراسم دهه محرم و تاسوعا و عاشورای حسینی را با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار کنیم و همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند عزاداری‌ها باید منطبق با دستورالعمل‌های ستاد مقابله با کرونا باشد.

آیت‌الله علم‌الهدی افزود: همانطور که مسائل طهارت و نجاست در مراسم عزاداری سیدالشهدا(ع) باید رعایت شود، در زمینه ویروس کرونا نیز باید از آن اجتناب کرد.

وی ادامه داد: این‌که رهبر معظم انقلاب فرمودند باید دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا در عزاداری‌ها رعایت شود، نشانه دید وسیع و عمیق معظم له نسبت به دشمن شناسی و دشمن ‌ستیزی است، زیرا دشمنان به دنبال این هستند که همه مقدسات ما را زیر سؤال ببرند.

امام جمعه مشهد گفت: خدای ‌نکرده شیطان وسوسه نکند که در عزاداری سیدالشهدا(ع) به خاطر این‌که حفظ اصول بهداشتی مشکل است صورت‌ مسئله را پاک کنیم و مجالس روضه‌خوانی و عزای سیدالشهدا(ع) را اقامه نکنیم.

آیت‌الله علم‌الهدی افزود: اکنون از عقب‌نشینی کسانی که مدعی عشق به حضرت امام حسین(ع) هستند بیشتر وحشت داریم تا افرادی که بخواهند مانع عزاداری شوند.

وی ادامه داد: تمام دستگاه‌های کشور اعلام کرده‌اند با همه ظرفیت آماده‌ اقامه عزای حضرت سیدالشهدا(ع) از یک مجلس کوچک روضه‌خوانی تا عزاداری در خیابان‌ها با رعایت دستورالعمل ستاد مقابله با کرونا هستند و هیچ عذری برای تعطیل کردن این عزاداری وجود ندارد.

امام جمعه مشهد با بیان اینکه جلوه عزاداری در فضای باز به ‌مراتب بیشتر از عزاداری در فضای بسته است گفت: شهرداری و آموزش ‌و پرورش تمام تلاش خود را برای فراهم کردن فضای باز عزاداری برای هیات‌های مذهبی و عزاداران انجام داده‌اند.

آیت‌الله علم‌الهدی افزود: ادای نذر نیز باید به عینه انجام شود مگر زمانی که اجرای آن محال باشد و اگر کسی بخواهد از عشق امام حسین(ع) عقب‌نشینی کند و عزاداری هر سال را به بهانه اینکه زحمت دارد و مشکل است انجام ندهد، بداند که در دادگاه عشق ولایت اهل بیت(ع) محکوم‌ شده و در این امتحان مردود شده است زیرا این امتحان الهی است که مشخص شود آیا حاضرید در همه شرایط برای حضرت امام حسین(ع) عزاداری کنید؟

وی همچنین به برگزاری مراسم عید غدیر اشاره کرد و ادامه داد: حضرت زهرا(س) اول شهیده غدیر است که در راه احیای غدیر جان داد و فرزند و میوه قلب و دلش را تقدیم کرد.

امام جمعه مشهد با اشاره به روز مباهله گفت: در مورد سال آن بین مورخین اختلاف وجود دارد، اگر این اتفاق در سال دهم هجرت باشد، چند روز بعد از قضیه غدیر و برای تثبیت نصب امیرالمؤمنین(ع) در غدیر است که ولایت پیامبر اکرم(ص) به حضرت علی(ع) منتقل شود و اگر سال نهم هجری قمری باشد در چنین روزی واقعه بخشیدن انگشتر به سائل در حال رکوع به ‌وسیله امیرالمؤمنین(ع)، رخ داده است که قرآن ولی امت و صاحب ‌ولایت امت غیر از خدا و رسول اکرم(ص) را با نشانی بخشیدن انگشتر به سائل معرفی کرده است.  

آیت الله علم الهدی افزود: جریان مباهله، یاد غدیر را زنده‌تر می‌کند و روز ۲۵ ذی‌الحجه، سوره مبارکه "هل اتی" در شأن اهل ‌بیت(ع)، خانواده امیرالمؤمنین علی(ع) و حضرت زهرا(س) بر پیغمبر اکرم(ص) نازل شد، با این کیفیت، این روزها در تداوم جریان غدیر، روزهای وابسته به ولایت اهل بیت(ع)، تثبیت عظمت و ولایت امیرالمؤمنین علی(ع) و ائمه معصومین(ع) است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar