فارس/ مدیرگروه بیماری‌های واگیر و غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: آمار حیوان گزیدگی نسبت به جمعیت رفسنجان دو تا سه برابر میانگین کشور است.

سیدمحسن نژادباقری، مدیرگروه بیماری‌های واگیر و غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان آمار حیوان گزیدگی نسبت به جمعیت رفسنجان دو تا سه برابر میانگین کشور است.
وی هزینه سرم و واکسن هاری را در شرایط تحریم برای کشور خیلی گزاف و تهیه آن را مشکل دانست و ادامه داد: باوجود اینکه در رفسنجان و کشور اقدامات پیشگیرانه از هاری و تزریق سرم و واکسن انجام می‌شود؛ اما ممکن است برخی افراد که دچار گزش شدند مراجعه نکرده باشند که احتمال مرگ در مصدوم زیاد می‌شود.
نژادباقری در ادامه گفت: از نگهداری حیوانات خانگی مانند سگ و گربه باید پرهیز شود و اگر هم در خانه‌ای سگ و گربه خانگی وجود دارد حتما باید واکسن هاری تزریق شود.
وی خاطرنشان کرد: سگ‌ها علاوه بر هاری می‌توانند بسیاری از بیماری‌ها را منتقل کنند و یا باوجود تزریق واکسن در برخی مواقع گزیدگی در ناحیه صورت مشکلات زیبایی ایجاد کند.
مدیرگروه بیماری‌های واگیر و غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان ادامه داد: قلاده‌گذاری سگ‌ها و ساماندهی سگ‌های بلاصاحب از جمله راهکارهایی ا‌ست که می‌تواند از بروز خطرهای جدی جلوگیری کند.
وی ابراز کرد: در صورتی که شخص دچار حیوان‌گزیدگی شد شست‌وشوی محل آسیب‌دیده بلافاصله با آب و صابون به مدت 15 دقیقه و مراجعه به اورژانس‌ها و بیمارستان‌ها برای دریافت واکسن بلافاصله پس از گزیدگی توصیه اکید است.
نژادباقری در گفت‌وگوی خود با ما نگاهی هم به آمار حیوان‌گزیدگی و مقایسه این آمار طی سال‌های 96 تا 99 داشت و عنوان کرد: سال 96 تعداد حیوان‌گزیدگی در شهرستان رفسنجان یک هزار و 206 مورد و شهرستان انار 128 مورد بوده که در سال 97 به یک هزار و 554 مورد در رفسنجان و 133 مورد در انار افزایش یافته است.
وی اضافه کرد: سال 98 تعداد یک هزار و 609 مورد حیوان‌گزیدگی در رفسنجان و 163 مورد در انار بوده و از ابتدای سال 99 تا کنون 718 مورد حیوان‌گزیدگی در رفسنجان و 50 مورد در انار بوده است.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کرمان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEP3fmE1Qukhr6SzjQ
آخرین خبر کرمان در اینستاگرام :
Instagram.com/kerman_akhbar