ایرنا/ فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان زنجان گفت: وقوع آتش سوزی در منطقه حفاظت شده سرخ‌آباد واقع در بخش قره‌پشتلو زنجان، زیستگاه جانوران شاخصی چون پلنگ و خرس قهوه‌ای را مورد تهدید و خطر جدی قرار داد.

اسماعیل قلی زاده، فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان زنجان با بیان اینکه طی روزهای اخیر، چند مورد آتش سوزی مرتع و جنگل در مناطق تحت مدیریت این اداره کل اتفاق افتاده است، افزود: این آتش سوزی ها نه فقط باعت ترس و وحشت حیات وحش موجود در منطقه می‌شود بلکه برخی جانداران کُند حرکت که قدرت فرار از مهلکه را ندارند نیز زنده زنده در آتش می سوزند.
وی اظهار داشت: آتش سوزی روز چهارشنبه ۱۹ شهریور در اراضی روستای گلجین که جزو مناطق حفاظت شده سرخ آباد است حدود ۳۰۰ هکتار مرتع و جنگل از بین رفت و اهالی روستا در اطفا و مهار حریق به کمک ماموران محیط زیست و منابع طبیعی نیامدند با اینکه محل وقوع حادثه نزدیک به روستا بود.
قلی زاده تصریح کرد: پنجشنبه شب نیز قریب ۵۰ هکتار از مراتع روستای وننه در منطقه حفاظت شده سرخ آباد زنجان، طعمه آتش شد که حضور به موقع محیط بانان و اهالی این روستا باعث شد تا حریق هرچه زودتر خاموش شود و از سرایت و گسترش آن جلوگیری به عمل آید.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل محیط زیست استان زنجان گفت: ۱۷ شهریور ماه نیز حضور به موقع محیط بانان در منطقه شکار ممنوع خرمنه سر شهرستان طارم باعث شد تا آتش سوزی مرتع در ارتفاعات ییلاق ده بهار در کمترین زمان ممکن اطفا و مهار شود و فقط حدود ۵۰۰ متر مربع از مرتع موجود در آتش سوخت.
شب گذشته نیز بر اثر آتش سوزی قسمتی از مرتع و جنگل اراضی روستای حبش که در حدفاصل شهرستان های زنجان و ماهنشان قرار دارد از بین رفت و گروه های امدادی، آتش نشانان، ماموران منابع طبیعی، مدیریت بحران و اهالی روستا پس از ساعت ها تلاش توانستند آتش را اطفا و مهار کنند که گفته می شود این حادثه بر اثر عامل انسانی اتفاق افتاده است.

 
 

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان زنجان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر زنجان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKRJMt23Y-gW3YJTQ
آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today