ایرنا/ معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل گفت: با توجه به هماهنگی‌های انجام شده در راستای تسهیل صادرات به خارج از کشور و همچنین فروش سیب‌زمینی در داخل کشور، عرضه و تقاضای این محصول در استان متعادل می‌شود.

ارژنگ عزیزی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل اظهار داشت: با توجه به آغاز برداشت سیب‌زمینی در استان قیمت پایه این محصول پایین بوده و جذب کمتر برخی واحدهای صنایع تبدیلی به دلیل شیوع بیماری کرونا نیز عمده دلیل عدم عرضه مناسب سیب‌زمینی در منطقه است.
وی بیان کرد: بر اساس برآوردهای انجام گرفته ۲۲ هزار هکتار از اراضی استان تحت کشت سیب‌زمینی بوده و ۸۵۰ هزار تن سیب‌زمینی از مزارع استان برداشت می‌شود.
عزیزی گفت: ۲۰۰ هزار تن از این محصول به مصرف داخل و مابقی برای صادرات و فروش به سایر استان‌ها باید برنامه‌ریزی شود.
معاون استاندار اردبیل اظهارداشت: با توجه به اینکه قیمت پایه صادرات برای صادرکنندگان به ازای هر تن ۲۰۰ دلار بود، انگیزه برای صادرات این محصول کمتر بود و بر اساس پیگیری‌های انجام گرفته قیمت پایه صادرات سیب زمینی به ازای هر تن به  ۱۰۰ دلار کاهش یافت.
او افزود: برخی از صادرکنندگان نیز که در سال‌های گذشته تعهدات ارزی خود را پرداخت نکرده بودند، فعالیت‌شان تعلیق شده بود که با هماهنگی انجام گرفته ، فعالیت آنان از تعلیق خارج شد.
وی بیان کرد: در هر حال حاضر ۲ مورد از مهم‌ترین موانع صادرات سیب‌زمینی برداشته شده و پیش‌بینی می‌شود ۱۵۰ هزار تن از برآورد تولید ۸۵۰ هزار تن سیب‌زمینی از استان صادر شود.
عزیزی گفت: همچنین بر اساس پیگیری و مکاتبه با کمیته دائمی کالاهای داخلی نیز بخشی از سیب‌زمینی تولید استان برای مصرف و تنظیم بازار توسط سایر استان‌های کشور خریداری می‌شود.
وی افزود: با این اقدامات پیش‌بینی می‌شود قیمت و میزان عرضه و تقاضای سیب‌زمینی در استان متعادل شود.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اردبیل را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اردبیل در تلگرام :
http://telegram.me/joinchat/AAAAAEKMRiNB88Qz3ta3yA
آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today