ایرنا/ معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: امسال ۳۱۰ خانوار در سیستان و بلوچستان از طریق سامانه«حامی» شیرخشک مورد نیاز نوزادان خود را دریافت کردند.

فرزانه فرجیان، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان اظهار کرد: برای تامین و توزیع شیرخشک‌های متابولیک و شیرخشک‌های رژیمی مورد نیاز بیماران تحت پوشش ساکن در منطقه جغرافیایی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با مشکل و کمبود مواجه نیستیم.
وی با بیان اینکه شیرخشک‌های متابولیک بدون واسطه و به‌طور مستقیم به دست بیماران می‌رسند، افزود: پزشکان معالج نسخه تجویزی را در سامانه الکترونیکی حامی ثبت و شیرخشک به صورت پستی درب منزل به خانواده تحویل داده می‌شود.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: هم‌اینک مشخصات تمامی پزشکان متخصص و فوق تخصص مرتبط در این سامانه ثبت شده و تمامی بیماران مشمول نیز پرونده الکترونیکی دارند و چون میزان شیرخشک مورد نیاز برای هر بیمار با هر رده سنی در سامانه تعریف شده امکان توزیع خارج از سامانه و یا بیش از سقف تعیین شده وجود ندارد.
وی افزود: این نوع از شیرخشک به دو صورت سامانه حامی و با قیمت مصوب دولتی و به قیمت آزاد و توسط داروخانه‌های خصوصی توزیع می‌شود.
فرجیان ادامه داد: اطلاعات بیماران دریافت کننده شیرخشک‌های غیر یارانه‌ای نیز توسط داروخانه‌ها در سامانه الکترونیکی مدیریت زنجیره تامین ثبت می شود و میزان عرضه این دسته از شیرخشک‌ها نیز قابل رصد و پیگیری است.
فرجیان بیان کرد: نوزادانی که دارای اختلالات متابولیکی ارثی نظیر فقدان برخی آنزیم‌های گوارشی هستند و یا به شیر گاو حساسیت و آلرژی دارند مجبورند از شیر خشک‌های متابولیک و غذاهای ویژه استفاده کنند.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: سامانه «حامی» که چندسالی است با هدف مدیریت مصرف شیرخشک‌های متابولیک و رژیمی راه‌اندازی شده که نقش به‌سزایی در کاهش مصرف بی‌رویه و جلوگیری از قاچاق این فرآورده‌ها به خارج از کشور داشته است.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سیستان و بلوچستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKZUcFIniUcdLn0Lw
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today