باشگاه خبرنگاران/ رئیس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی استان همدان گفت: از پارسال تاکنون ۴ هزار و ۴۰۰ نفر در استان دچار گازگرفتگی شدند.

سیدجلال بطحایی، رئیس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی استان همدان اظهار کرد: بیماری هاری از راه پوست سالم قابل سرایت نیست و با کوچکترین خراش یا زخمی در پوست قابل سرایت است و پارسال تاکنون بیش از ۴ هزار و ۴۰۰ نفردر استان همدان به این بیماری مبتلا شده اند.
او با اشاره به اینکه راههای سرایت بیماری هاری از چند طریق است گفت: این بیماری گاهی از طریق پنجه کشیدن سگ و گربه از خراش پوست و یا از طریق لیسیدن مخاط لب، چشم و بینی به دیگران  انتقال می دهند.
بطحایی بیان کرد: سرفه، خستگی، تب، سردرد، سوزش، کاهش اشتها، تهوع، بدن درد و گلو درد از علائم های بیماری هاری است.
رئیس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی استان همدان افزود: درصورت ابتلا فرد به بیماری هاری مرگ او طی چند روز قطعی است.
بطحایی تاکید کرد: از آزار و اذیت حیوانات اهلی و وحشی اجتناب کنید و در صورت گازگرفتگی یا خراش پنجه حیوانات به مراکز درمانی مراجعه و واکسن هاری را تزریق کنید.
رئیس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی استان همدان افزود: افرادی که حیوانات خانگی در خانه نگهداری می کنند هر ساله باید حیوانات خود را برای واکسن هاری به دامپزشکی ببرند.
او یادآور شد: وقتی ویروس هاری به سیستم عصبی مرکزی فرد برسد با علائم اضطراب، خشونت، فلج شدن فک، اختلال در تکلم، دوبینی و در نهایت ایست قلبی می شود.
رئیس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی استان همدان گفت: با نزدیک شدن فصل پاییز حیوانات ولگرد افزایش پیدا می کنند و باید مراقب بیماری هاری بود.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان همدان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر همدان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEH4hhdUB7Tpo7icCQ
آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today