ایسنا/ هر چند بافت جهانی یزد با توسعه گردشگری وضعیت مطلوبی پیدا کرد اما بخش قابل توجهی از آن به علت چند مالکیتی و مجهول المالک بودن ویران مانده و جز پیدا کردن راهکاری منطقی و قانون نمی‌توان این بخش گسترده را نجات داد.

بافت جهانی یزد که از سه سال قبل در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده است، به دنبال توسعه گردشگری مورد استقبال بسیاری از مردم قرار گرفت و بخش‌هایی از آن دوباره میزبان جریان زندگی و اشتغال حتی بیشتر از روزهای قبل از ثبت جهانی شدند اما در این میان نیز بخش اعظمی از عرصه ثبت جهانی خالی طی این سالها از رونق و تکاپو مانده به طوری که گویا هیچ میانه‌ای با گردشگری ندارند.
حس قدم زدن در بافتی که هیچ بویی از گردشگری نبرده، نه تنها لذت‌بخش نیست بلکه احساس ناامنی و ترس و دلهره را در گردشگر احیا می‌کند که احساسی بیگانه با لذت قدم‌زدن در بافتی ثبت شده در فهرست جهانی است.
هر چند به تازگی در این باره از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پرس و جو کردیم و دل نگران تخریب بافت تاریخی بودیم اما این اداره کل نیز مانند سایر متولیان از چند مالکیتی و مجهول المالک بودن این املاک در حال نابودی یاد کرد و رفع مسائل حقوقی را لازمه این مسئله دانست.
هر چند کوتاهی‌ها و نواقصی نیز در این باره از سوی متولیان امر در مسئله زیباسازی و حفظ این مناطق و حتی رونق گردشگری به منظور احیای بسیاری از این بخش‌ها به چشم می‌آید اما به نظر می‌رسد که وقت آن رسیده که همه متولیان پای کار بیایند و برای سرمایه‌ای که متعلق به تمام جهان است، بکوشند.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان یزد را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر یزد در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEGzGLxClrDga39YQQ
آخرین خبر یزد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today