تسنیم/ رئیس هیئت مدیره تعاونی ناشران استان قزوین گفت: از بین ۶۰ ناشری که در استان قزوین مجوز نشر گرفته‌اند، فقط ۱۰ ناشر به‌صورت جدی فعالیت می‌کنند و بیش از ۸۰ درصد ناشران ما غیرفعال هستند.

سعید مدرسی قزوینی رئیس هیئت مدیره تعاونی ناشران استان قزوین با بیان اینکه تاکنون 60 ناشر در استان مجوز نشر و انتشار گرفته‌اند اظهار داشت: از این تعداد ناشر فقط 10 ناشر به‌صورت جدی فعالیت می‌کنند و بیش از 80 درصد ناشران ما غیرفعال هستند و مجوز بسیاری از آنها در مرحله ابطال قرار دارد.
وی اضافه کرد: از 10 ناشر فعال استان قزوین هم فقط 5 ناشر در حدی کتاب چاپ کرده و تیراژ چاپ دارند که می‌توانند در نمایشگاه‌ بین‌المللی کتاب تهران و سایر نمایشگاه‌های کتاب بزرگ استان‌ها شرکت کنند و حدود 90 درصد ناشران ما ناشرانی هستند که عناوین کتاب چاپ‌ شده از ابتدای گرفتن پروانه نشر تا امروز از انگشتان یک دست فراتر نمی‌رود.
انجمن ناشران قزوین راه‌اندازی می‌شود
رئیس هیئت مدیره تعاونی ناشران استان در ادامه از تاسیس و راه‌اندازی انجمن ناشران قزوین در آینده نزدیک خبر داد و گفت: هدف از تاسیس این انجمن پیگیری حقوق صنفی اهالی و اصحاب نشر در استان قزوین و پیگیری طرح‌های بزرگ حوزه نشر و کتاب استان قزوین مانند راه‌اندازی باغ کتاب است.
بیشتر بخوانید7 کتابخانه روستایی به دانش‌‌‌آموزان محروم خدمات آموزشی ارائه می‌دهد
مدرسی قزوینی با تاکید بر ضرورت همکاری همه ناشران استان قزوین برای ایجاد، توسعه و شکوفایی این انجمن افزود: رشد و تکامل فعالیت‌های انجمن و مجمع ناشران قزوین در گرو همراهی همه ناشران ماست و اگر این انجمن با حضور و مشارکت حداقلی فعالان حوزه نشر در استان تشکیل شود، قطعاً تاثیرگذار نخواهد بود.
وی با اشاره به مشکلاتی که بحران شیوع ویروس کرونا برای اقتصاد نشر ایجاد کرده است، یادآور شد: یکی از اهداف مهم ما از تشکیل انجمن ناشران پیگیری جذب تسهیلات بانکی متناسب با نیاز ناشران در شرایط سخت کنونی است چرا که تسهیلات حمایت از بنگاه‌های آسیب‌دیده کرونا جوابگوی ضرر و زیان ناشران در شرایط فعلی نیست.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان قزوین را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر قزوین در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAERfLUt3xd_hCjJ9bw
آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today