باشگاه خبرنگاران/ یک کارشناس مسائل مذهبی گفت: جن یک مخلوق و وجودش حقیقی است؛ اما اینکه جن باعث آتش سوزی شود و یا برخورد فیزیکی با انسان داشته باشد، خرافات است و مورد پذیرش نیست.

در روزهای اخیر موضوع آتش گرفتن منازل در دو روستای "سرزه" و "مارزه" بخش بم پشت شهرستان سراوان در سیستان و بلوچستان به صورت خود به خود، به نقل محافل این منطقه تبدیل شده است.
در حالی که هنوز علت آتش سوزی منازل مسکونی در این منطقه به صورت کارشناسی شده مشخص نشده است؛ اما اهالی منطقه عامل حریق را اجنه می دانند و همین امر موجب شده تا وحشت میان روستاییان ایجاد شود.
حجت الاسلام مصطفی باهری، کارشناس مسائل مذهبی با اشاره به اینکه 34 بار نام جنّ در قرآن کریم آورده شده است، گفت: اجنه توسط بسیاری از انسان ها رویت شده اند، آیاتی از قرآن کریم وجود که جن را مبرهن می داند و سپاهیان سلیمان از جن و آدمی و پرنده، گرد آمده و به صف می رفتند. جن یک مخلوق و وجودش حقیقی است؛ اما اینکه جن باعث آتش سوزی شود و یا برخورد فیزیکی با انسان داشته باشد، خرافات است و مورد پذیرش نیست.
وی ادامه داد: جن ها مثل ما انسان ها مرگ و میر دارند و ازدواج می کنند و در حقیقت در یک عالم دیگر زندگی می کنند و ارتباطی با انسان ها ندارند؛ اما در اثر توهمات عده‌ای ممکن است فردی سواستفاده کند و به‌نام جن موجب تخریب هایی شود و اعلام کند عامل آن جن است.
باهری با بیان اینکه از دیدگاه انسان ها خصوصیت فیزیکی اجنه بسیار عجیب است، گفت: ابلیس یا همان شیطان معروف ترین جن است که بسیار از آن شنیده اید و چون تلاش زیادی برای نزدیکی به حق کرد به جایگاه فرشته های مقرب دست یافت، ولی به خاطر سجده نکردن بر انسان و شریک قرار دادن خود بر خدا از درگاه پروردگار رانده شد.
این کارشناس مذهبی اضافه کرد: با وجود اینکه جنیان به چشم دیده نمی‌شوند، اما مانند امواج ماهواره‌ای و رادیویی همیشه با ما حاضرند و برخی از آن‌ها به واسطه بدن شخصیت‌های ضعیف در خانه‌ها در حال رفت و آمد هستند، برای دور کردن این جن‌های مزاحم کافی است چهار سوره از قرآن را که با «قل» آغاز می‌شود خوانده و در خانه آویزان کنید.
باهری با توجه اینکه عمر جن ها نسبت به انسان ها زیاد است و حدود یک هزار سال به بالا تخمین زده شده است، ابراز کرد: اجنه و شیاطین با شنیدن کلمه مقدس «بسم الله» از محلی که در آن حضور دارند فرار می کند به خاطر همین است که توصیه شده پیش از غذا خوردن و پیش از اینکه آب جوش روی زمین بریزید حتماً «بسم الله» بگویید تا شریک غذای شما نشود و برکت غذایتان را کم نکنند.
وی افزود: جن یک مخلوق است و طبق قرآن و اعتقادات ما یک وجود حقیقی دارد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سیستان و بلوچستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKZUcFIniUcdLn0Lw
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today