یزد فردا/ رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: از ابتدای شیوع کرونا، با تکیه بر بخشنامه ها و دستورالعمل ها و قانون کاهش مجازات حبس، هزار نفر از زندان‌های استان یزد رهایی یافتند.

غلامعلی دهشیری، رئیس کل دادگستری استان یزد صبح امروز در جلسه اجرای دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری اظهار داشت: با استفاده از تأسیسات ارفاقی و اجرای بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های واصله از قوه قضائیه، علاوه بر آزادی هزار نفر، بیش از ۵۰۰ نفر نیز از مرخصی بهره مند شدند.
وی با اشاره به آثار و تبعات منفی مجازات زندان برای زندانی، خانواده او و جامعه افزود: با تکامل جوامع بشری نوع، شکل، جنس و مصادیق مجازات‌ها دستخوش تحول و تغییراتی شده است؛ به دلیل روحیه انتقام و سزادهی در قرون گذشته، فرایند سزا دهی برای افراد بزهکار مجازات‌های بسیار سنگینی با قساوت قلب در حق محکوم اجرا می‌شد که با رشد اندیشه و تفکرات بشردوستانه و تقلیل گرایش به سزادهی و برجسته شدن روحیه اصلاح و بازپروری و پیشگیری از وقوع جرم، از شدت مجازات‌ها کاسته شد.
رئیس کل دادگستری استان یزد افزود: اما مجازات زندان نیز با توجه به آثار و تبعات منفی آن کارایی و اثر بازدارندگی غالب خود را از دست داده و حبس مجازاتی سوخته محسوب می‌شود، لذا با توجه به پیشرفته شدن بزهکاران و وسایل مورد استفاده در ارتکاب جرم، واکنش‌های نوین را می‌طلبد که تناسب با جرم و بازدارندگی مجازات داشته باشد که در راستای اخلاق و انسانیت و اجرای صحیح مجازات به منظور تحقق اهداف آن، جایگزین‌های حبس وارد نظام کیفری کشور شد.
وی تصریح کرد: در ایران نیز با تصویب قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲ عملاً تأسیسات ارفاقی جدیدی همچون؛ تعلیق، تعقیب مراقبتی، نظام نیمه آزادی، تعویق صدور حکم، معافیت از کیفر و … در جهت حبس زدایی و کاهش جمعیت کیفری مد نظر قرار گرفت.
رئیس کل دادگستری استان یزد از برگزاری جشنواره آرا برتر جایگزین حبس خبر داد و گفت: به طور قطع برگزاری این جشنواره می‌تواند در ارتقا کمیت و کیفیت آرا جایگزین حبس و ترویج فرهنگ حبس زدایی در دادگستری استان نقش داشته باشد.
وی هدف از مجازات را اصلاح مجرم و تأمین امنیت جامعه ذکر کرد و بیان داشت: گرچه هنوز برای جرایم خشن، راهی جز استفاده از مجازات حبس با هدف تأمین امنیت آحاد جامعه وجود ندارد، اما باید اذعان کرد در جرایم خُرد و سبک مجازات‌های جایگزین حبس به ویژه با تحولی که قانون کاهش مجازات حبس ایجاد کرد و شامل جرایم درجه ۲ تا ۴ هم با رعایت شرایطی می‌شود به مراتب تأثیر بیشتری در بازاجتماعی کردن مجرم و اصلاح آنان دارد.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان یزد را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر یزد در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEGzGLxClrDga39YQQ
آخرین خبر یزد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yazd_today