فارس/ سرپرست معاونت صنایع‌دستی خراسان شمالی از احیاء و باززنده‌سازی رشته‌های «چولی‌بافی» و «عروسک‌های محلی» در استان خبر داد.

محمدرضا قهرمانیان، سرپرست معاونت صنایع‌دستی خراسان شمالی اظهار کرد: دو رشته عروسک‌های محلی و چولی‌بافی ازجمله رشته‌های در حال فراموشی استان بودند که با انجام اقدامات لازم در سال جاری، این دو رشته صنایع‌دستی، حفظ، احیا و باززنده‌سازی شدند.
وی با اشاره به نقش و جایگاه صنایع‌دستی در ایجاد اشتغال و درآمدزایی، بر حمایت از رشته‌های فعال و احیای رشته‌های در حال فراموشی خراسان شمالی تأکید کرد و گفت: این مهم باهدف رشد و توسعه هر چه بیشتر صنایع‌دستی در خراسان شمالی که معرف فرهنگ و آداب‌ورسوم قومیت‌های این دیار است، دنبال می‌شود.
سرپرست معاونت صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی افزود: چولی‌بافی شامل بافت انواع ظروف مصرفی و تزئینی با استفاده از ترکه درختان بید است، این رشته صنایع‌دستی در سال جاری موفق به دریافت مهر اصالت ملی نیز شد.
قهرمانیان بابیان اینکه رشته‌های سوزن‌دوزی، البسه محلی و پارچه‌بافی سنتی در ساخت عروسک‌های محلی کاربرد دارند، تصریح کرد: در طرح احیای این رشته، بسته‌بندی در عرضه و فروش آن موردتوجه قرار گرفت.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خراسان شمالی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خراسان شمالی در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAERlAMiCloyBHW8y4g
آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today