ایرنا/ رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گیلانغرب گفت: برای نخستین بار ۱۷تن سقز از درختان بنه جنگل‌های این شهرستان به ارزش پنج میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان برداشت شد.

جبار ولی‌پور، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گیلانغرب روز سه‌شنبه با اشاره به نامگذاری امسال بنام سال جهش تولید، افزود: این میزان سقز در یک دوره ۲ماهه از اواسط تیر تا اواسط شهریور ماه امسال استحصال شد که نقش عمده‌ای در تولید درآمد و توانمندسازی جوامع روستایی شهرستان دارد.
وی اظهار داشت: این میزان سقز از ۲۵ سامانه جنگلی و در قالب عقد قرارداد بهره‌برداری از محصولات فرعی جنگلی و با نظارت کارشناسان اداره منابع طبیعی و کارشناسان سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی به دست آمده است.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گیلانغرب در ادامه گفت: در این راستا چهار نفر کارشناس به مدت سه ماه به کارگیری شد و از محل همین قراردادها عملیات احیاء جنگل‌های شهرستان با کاشت بذر بنه با ۱۶۸ میلیون تومان اعتبار اجرا می‌شود.
شیره خام درخت بنه مصارف دارویی و صنعتی زیادی دارد، از میوه آن به عنوان گیاه دارویی استفاده می شود، دارای ارزش اقتصادی فراوان است، زمینه صادرات دارد و در ارز آوری نقش ایفا می کند ضمن اینکه دارای خواص دارویی، خوراکی و صنعتی زیادی است و در طب سنتی نیز کاربرد دارد.
25 درصد از شیره سقز حاوی روغنی پر ارزش بنام تربانتین است که در صنعت کاربردهایی دارد و علاوه بر این از شیره در تولید آدامس، عطر و خوشبو کننده ها، حشره کش ها، صنعت دارو سازی، واکس و چرم نیز استفاده می شود.
شهرستان گیلانغرب ۲۰۵ هزار هکتار مرتع و جنگل دارد که گونه غالب جنگل‌ها ی آن بلوط و بنه است.
گیلانغرب در غرب کرمانشاه بیش از ۷۲ هزار تن جمعیت دارد.

 
 
  
  

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمانشاه را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کرمانشاه در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEEFg3sRsDfJ20ludA
آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/kermanshah.today