همشهری آنلاین/ شورای شهر رشت ناصر حاج‌محمدی، شهردار را با ۸ رای موافق استیضاح و برکنار و ناصر عطایی را با ۱۰ رای موافق به عنوان سرپرست شهرداری رشت انتخاب کرد.


حاج‌محمدی که از خردادماه سال گذشته به عنوان شهردار رشت انتخاب شد، در جلسه استیضاح حضور نیافت و نامه او را فرهام زاهد نایب‌رئیس شورا خواند مبنی بر اینکه «تسلیم هر گونه تصمیم اعضای شورای شهر رشت برای ابقا یا استیضاح خود هستم.» پس از مذاکرات، با ۸ رای حاج‌محمدی برکنار شد و دو رای ممتنع و یک رای مخالف استیضاح بود.
در این رابطه، احمد رمضانپور نرگسی رئیس شورای شهر رشت گفت: نظام مردمسالاری در کشور ما حاکم است و ۵ دوره است انتخابات در شوراهای شهر برگزار می شود، از جمله وظایف اعضای شهر این است که اگر فردی از وظایفش خارج شود او را استیضاح کنند. موضوع انتخاب یا عزل شهردار بسیار مهم است. ما دوست نداشتیم امروز موضوع استیضاح شهردار رشت مطرح شود. برخی دوستان فقط از روی دلسوزی نه به نیت تخریب سوال‌هایشان را مطرح کردند. هدف این بود که شورای پنجم فقط با یک شهردار سپری شود و متاسفانه اینگونه نشد و فرصت‌ها از دست رفت.
در ادامه بهراد ذاکری عضو شورای شهر رشت گفت: همچنان بر پروژه کود آلی، گیل لند، تضییع بیت‌المال معترض هستم و اینکه اجاره‌خانه شهردار هم از سوی شهرداری پرداخت می شود. ذاکری با بیان اینکه تخلفات مشاور شهردار آبروی شهرداری را برده و ما پاسخ شفاف از شهردار دریافت نکردیم گفت: عملکرد شهردار در ماههای اخیر قانع‌کننده نبوده است و هیچ پروژه عمرانی و توسعه ای در رشت اجرا نشده است. حتی در بحث تصفیه‌خانه شیرابه سراوان چند سوال مهم درباره نحوه افتتاح و نگهداشت آن و آسیب‌های زیست‌محیط داشتیم که پاسخ قانع‌کننده به ما ندادند.
از آغاز فعالیت حاج‌محمدی در پست شهردار رشت در خرداد سال گذشته تاکنون وی سه بار برای پاسخ به سئوالات اعضای شورای اسلامی رشت در صحن شورا حضور یافت که یک بار اعضا از جواب‌های شهردار راضی شدند و ۲ بار دیگر قانع نشدند. آخرین بار که اعضای شورای اسلامی کلانشهر رشت از جواب‌های شهردار قانع نشدند کار به استیضاح کشید اما طی ۲ جلسه به دلیل به حد نصاب نرسیدن اعضا جلسه استیضاح برگزار نشد و در نهایت موضوع طرح استیضاح شهردار با امضای شش نفر از اعضای شورا و رای‌گیری از دستور جلسه خارج شد.
در این جلسه، ناصر عطایی معاون مالی و اقتصادی شهرداری رشت و شهردار پیشین رودبار و علی مقصودی معاون سابق خدمات شهری شهرداری رشت گزینه‌های اعضای شورا برای پست شهردار رشت مطرح شدند. از ۱۱ رأی، ۱۰ عضو شورای شهر رشت با سرپرستی عطایی موافقت کردند و بر اساس اعلام رئیس شورا، چهارشنبه ۲۶ شهریور جلسه فوق‌العاده انتخاب شهردار رشت برگزار می‌شود.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان گیلان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر گیلان در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEGgat6mmiJXlKYnLQ
آخرین خبر گیلان در اینستاگرام :
https://instagram.com/gilan_today