ایرنا/ رئیس اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی اردبیل گفت: راه‌اندازی منطقه آزاد تجاری و صنعتی یکی از مطالبات اصلی مردم این استان از مسوولان کشور بویژه مجمع تشخیص مصلحت است که هم‌اکنون پرونده مناطق آزاد در آن تحت بررسی می‌باشد.

حسین پیرموذن، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی اردبیل اظهار کرد: خلاء قانونی در راه‌اندازی منطقه آزاد اردبیل وجود ندارد و اردبیل بهترین مکان برای راه اندازی این منطقه می‌باشد.
وی با بیان اینکه اردبیل بزرگترین منطقه مرزی برای تبادلات اقتصادی است، افزود: در شرایط فعلی کرونا میزان صادرات نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته که نشان می‌دهد مبادلات اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه رو به توسعه است.
پیرموذن بیان کرد: با راه‌اندازی منطقه آزاد تجاری ،استان اردبیل توان صادرات محصولات کشاورزی به میزان سه میلون تن را دارد.
وی ادامه داد: ایجاد منطقه آزاد تجاری فرصتی برای سرریز سرمایه‌ها و رفع محرومیت در منطقه‌ است، چون تجربه نشان داده با ایجاد منطقه آزاد تجاری حداقل در بخش سفرهای داخلی جریان جابه‌جایی مسافران کاملا معنادار تغییر می‌کند.
او بیان کرد: ما نیازمند استفاده از تکنولوژی‌های جدید، اشتغالزایی، ایجاد ارزش افزوده در بخش‌های مختلف اقتصادی و جذب سرمایه‌ها هستیم و امتیازات منطقه آزاد همه را برای استان فراهم می‌کند.
وی تاکید کرد: از طرفی محرومیت اردبیل زمانی برداشته خواهد شد که این استان وارد بازارهای تجاری بین‌المللی شود.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی اردبیل افزود: این استان در بخش‌های مختلف بازرگانی، صنعت، معدن، گردشگری و کشاورزی ظرفیت‌های کم‌نظیری دارد که با راه‌اندازی منطقه آزاد می‌توان به توسعه پایدار دست یافت.
وی افزود: از بین استان‌های اردبیل، آذربایجان‌شرقی و گیلان، این استان به سبب دارا بودن زیرساخت‌های لازم و مرزهای طولانی و نزدیک با کشور همسایه به عنوان مرکز شهرک صنعتی مشترک ایران و جمهوری آذربایجان انتخاب و طرف آذری هم توافق اولیه را قبول کرده است.
او با بیان اینکه شهرک مشترک اردبیل را از بن‌بست خارج می‌کند، گفت: ایجاد شهرک صنعتی مشترک و اتصال خط ریلی بین ایران و جمهوری آذربایجان نتیجه تمام تلاش‌های مسوولان است که امروز از سوی استاندار اردبیل عملیاتی می‌شود و با تحقق این ۲ طرح شاهد توسعه مراودات اقتصادی و تجاری با جمهوری آذربایجان خواهیم بود.
پیرموذن افزود: احداث این شهرک صنعتی موجب تحولات عظیمی در حوزه اقتصادی در استان و کشور شده و از طریق این شهرک می‌توان از امتیازات ۲ کشور در بحث رونق اقتصادی و تجاری استفاده کرد.
 
  
  

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان اردبیل را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر اردبیل در تلگرام :
http://telegram.me/joinchat/AAAAAEKMRiNB88Qz3ta3yA
آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today